Доступність посилання

ТОП новини

День Незалежності з Махном


Олена Солодовнікова Гуляйполе, 27 серпня 2007 р. (RadioSvoboda.Ua) – «Чинуші святкують у Києві, а справжні українці — в Гуляйполі». Під таким гаслом на Запоріжжі відбувся музично-мистецький фестиваль «День Незалежності з Махном». Захід проводять вже другий рік поспіль, і за цей час він уже має свої традиції — наприклад, змагання з поетичного боді-арту та жартівлива політична акція «Томатний лідер нації». Цього разу у Гуляйполі з різних причин були відсутні головні літературні зірки, натомість під палючим сонцем відпочивали преставники молодіжних субкультур.

Катання на тачанках та люди у військовій формі з пістолетами. Побачити таку революційну екзотику в Гуляйполі зараз можна тільки раз на рік, на День Незалежності. На цей час звичайне тихе провіційне містечко перетворюються на бурхливий фестивальний центр. А на тамтешньому стадіоні «Сільмаш» можна побачити майже всі відомі постаті української літератури. Втім, цього разу багато хто з них на фестиваль так і не доїхав. За словами організатора "Махно-фесту" Олеся Донія, письменники Сергій Жадан та Юрко Покальчук захворіли, а Лесь Подерев’янский та Сашко Іздрик не дісталися Гуляйполя з особистих причин. Отже, власні твори з тачанки читали здебільшого зовсім молоді літератори, багато з них замість виступів обирали відпочинок та купання в річці.

Причина низької активності літераторів – страшна спека, яка панувала на фестивалі зранку до пізнього вечора, вважає письменниця Світлана Поваляєва. «Ми янголі в пеклі, бо пекло навколо, а ми все це стоїчно терпимо ... Я вчора після тачанок, я просто пішла та вмерла в готелі...»,– каже Світлана.

Втім проведенню поетичного боді-арту не завадило навіть палюче сонце. За допомогою фарб та пензлів письменики зображували уривки своїх творів. Світлана Поваляєва намалювала на чоловікові серце та легені і прокоментувала цей малюнок читанням вірша в японському стилі хокко: «Закорковане плаває ніжне серце мо десь поміж коріння трахей. Тихо ліворуч, коханий, ти шо – ти куриш?»

Дай політикові помідором

Через відсутність зіркових гостей гуляйпільці не побачили шоу-пародію «Шість копійок з Романом Чайкою» у виконанні самого автора. За задумом Романа, поети й прозаїки повинні були виступити в ролі провідних українських політиків. Натомість неабиякий успіх мала акція «Томатний лідер нації». Її ідея -- влучити помідором в карикатурне зображення політичних лідерів. Охочих взяти участь у киданні виявилося так багато, що кілька ящиків томатів розбилися об стіну за кілька хвилин. А в малюнок з людиною, схожою на Віктора Януковича, навіть влучили кавуном.

Ще одна «махновська» розвага – казки у виконанні Сашка Лірника. Відомі з дитинства розповіді в його інтерпретації збирали кілька сотень дорослих слухачів у наметах.

Увечері в Гуляйполі лунала жива музика у виконанні українських гуртів. Під час особливо вдалих виступів від танців учасників "Махно-фесту" перед сценою здіймался клуби пилу. Агресія та анархія притаманні українцям, переконана співачка Ірена Карпа. «Українці не вівці, це нам постійно намагаються втулити цю ідею, що ми такі вегетативні, миролюбиві. Ні, просто треба проснутися»,– каже вона.

Мешканці Гуляйполя фестваль сприймають по-різному. Для більшості це можливість заробити, здаючи в оренду квартиру або продавши на вулиці їжу. Для деяких преставників місцевої молоді «День Незалежності з Махном» -- зайвий привід влаштувати бійку з приїжджими. Молодий письменник Сашко Ушкалов у Гуляйполі був змушений згадувати вправи з боксу – у нього вкрали документи та мобільний телефон.
XS
SM
MD
LG