Доступність посилання

ТОП новини

Житло для молоді – декларації і реальність


Валентина Одарченко Рівненщина, 4 вересня 2007р.( RadioSvoboda.Ua) – Будинок у центрі Рівного, споруджений за участю регіонального управління Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву, обійшовся містові та майбутнім мешканцям значно дорожче, ніж планувалося. Чому молодіжний кредит, такий бажаний для молодих сімей, лишається недоступним багатьом із них.


За темпами забезпечення молоді житлом Рівненщина посідає перше місце серед областей західноукраїнського регіону – лише за останніх 2 роки кредити отримали майже 700 молодих рівненських сімей, ще 600 стоять на черзі на отримання кредиту. Такі кредити – найпопулярніші, адже з народженням першої дитини держава компенсує банкові відсотки, другої – зменшує суму, яку потрібно сплатити, на 25%, третьої – ще на 25. Однак чи відчувають радісну статистику на собі молоді рівняни?

Не беруть на квартирний облік

Валентина Гордич мешкає всімох із батьками у трикімнатній квартирі… Незважаючи на те, що на одній житловій площі вживаються 3 сім’ї, але взяття на квартирний облік для отримання кредиту для молодих людей виявилось величезною проблемою. «Моя сестра ще 5 років тому хотіла стати на чергу у відділі обліку й розподілу житла, на загальноміську державну чергу, а там розвели руками і сказали: «Що ви хочете пробити – вам тут абсолютно нічого не світить… Власне, через це вона відмовилась».

Чиновники, до яких згодом звернулася сама Валентина, зазначили, що отримати державний пільговий кредит у Рівному практично нереально. «По-перше, це дуже довго, і знову ж, коли запровадили рейтингову систему черги – людина, яка стоїть у черзі років 3-5, може враз опинитися внизу черги тільки тому, що на чергу стала інша сім’я, в якій є молодий учений – можна з’їхати практично до самого низу, і знову ж це буде ходіння по колу…»

Хто має власне житло, народжує більше дітей

Керівник Рівненського Фонду молодіжного житлового будівництва Сергій Пандрак підтверджує, що стати на облік досить тяжко. «Я вважаю, що це неправильно. Одружилися молоді люди, хочуть жити окремо від батьків – давайте їм кредит, і тоді вони народжуватимуть дітей. От серед тих 15,000 сімей, які отримали державні кредити на житло, в чотири рази вища народжуваність».

Ще одна з причин незадоволення певної частини молоді способом надання державних кредитів – досі держава часто затримувала державні компенсації банкам відсотків, і молоді сім’ї, маючи пільги, були змушені оплачувати їх самі. А ще у місті, де достатньо високий рівень безробіття, ще не побороли зарплату у конвертах. Коли постає питання придбання житла в кредит, молодь починає шукати легальні заробітки і… рідко знаходить такі, щоб банк погодився дати кредит – каже Валентина Гордич.

Зрештою і самі кредитори, і їхні клієнти сходяться на тому, що в Україні іще достатньо слабо розвинута ідея житлового кредитування, а система постановки на квартирний облік відштовхується від законодавства, яке існувало ще в середині минулого століття, і його потрібно змінювати кардинально.
XS
SM
MD
LG