Доступність посилання

ТОП новини

Справи тендерні легко стають корупційними


Василь Плоскіна Угорщина, 13 вересня 2007 – Королівська прокуратура Швеції розслідує корупційну справу навколо партії військових винищувачів «Ґріпен», які постачають із цієї країни до військово-повітряних сил Угорщини та Чехії. Втім, цілком конкретні запитання до владної коаліції в Будапешті накопичилися не тільки в королівського прокурора зі Стокгольма Крістера Кваста, а й у представників угорської опозиції.


Конкуренти шведсько-британського оборонного концерну «Ґріпен» (а серед них опинилися американці зі своїми винищувачами F-16, постачальники російських МіҐів і навіть лідери французького авіапрому, які випускають літаки «Міраж») після оголошення результатів тендера в Будапешті наприкінці 1990-х років тільки скрушно розводили руками: мовляв, таки обійшли їх шведи на останньому віражі торгів із угорцями.

Однак перемагає в конкурсі та фірма-претендент, яка може надати найвигідніші умови покупки. Наприклад, шведи запропонували угорцям, а згодом і чехам оснастити їхні ВПС своїми винищувачами, надавши покупцям великі кредитні пільги, оскільки зайвих коштів у бюджетах угорського та чеського урядів на той час не було.

Проте допитлива королівська прокуратура Швеції виявила в одному з видозмінених договорів подвоєні суми на придбання «Ґріпенів».

Представники лівоцентристської коаліції в Угорщині одразу почали відхрещуватися: мовляв, це не вони, а ще консерватори укладали оборудку зі скандинавами, отож, до них і відповідні претензії.

Але праві тут же висунули свої резони: вони стверджують, що модифікація договору відбувалася вже за часів правління соціалістів та вільних демократів. То хто ж із них, мовляв, нагрів на цій справі руки?

Кількість запитань збільшується, тільки відповідей бракує

А тим часом представник прокуратури Шведського королівства Крістер Кваст, зокрема, підтвердив, що слідство поширять на всі угоди, які фігурують у справі, в тому числі й на договір із угорським урядом щодо закупівлі «Ґріпенів».

Керівництво консервативної Партії молодих демократів (ФІДЕС) привітало позицію шведської прокуратури до кінця розібратися в цій корупційній справі.

Тим часом представник соціалістів, що є головою урядової комісії, яка відповідає за дотримання умов тендеру з боку Угорщини, повідомив, що перевірку буде продовжено до 15 жовтня.

Аґнеш Аґаї, держсекретар Міністерства оборони країни, зі свого боку ще раз наголосила, що завданням є провести сувору перевірку у відповідності з чинними юридичними нормами.

«Досі ми виявили брак деяких важливих документів. Це може бути через те, що у справі їх або взагалі не було з самого початку, або досі їх іще не знайшли», – сказала урядовець Міноборони.

Праві не хочуть бути цапами-відбувайлами

Опозиція сподівається за допомогою шведського королівського прокурора з особливих доручень отримати відповідь на запитання, чому лівоцентристський уряд змінив угоду зі шведсько-британським концерном у такий спосіб, що сума придбання винищувачів зросла удвічі.

Консерватори вважають упередженою перевірку цієї справи коаліційним комітетом. Голова парламентської комісії з оборонних питань від партії ФІДЕС Янош Лазар каже, що не має жодних ілюзій щодо заключного висновку у цій справі: «Урядові експерти передусім звинуватять нашу партію у всьому, що сталося, або конкретно її голову Віктора Орбана, колишнього прем’єра».

За умовами договору 14 шведських винищувачів «Ґріпен» перейдуть у власність військово-повітряних сил Угорщини лише через 10 років після виплати повної суми вартості літаків.
XS
SM
MD
LG