Доступність посилання

ТОП новини

Дешеве тепло від атомних станцій – реальність чи передвиборчі обіцянки?


Валентина Одарченко Рівне, 14 вересня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Влада Рівненщини плекає плани, пов’язані з розвитком атомної енергетики. Вперше в Україні тут заговорили про забезпечення дешевим теплом міст, які розташовані поряд із атомними станціями.


Міста-супутники АЕС завжди мали багато надлишкового тепла –їхні мешканці не зачиняють кватирки навіть у лютий мороз. Нині ж, із наближенням виборів та загостренням проблем на ринку енергоресурсів, місцева влада, політики й самі атомники вперше заговорили про дешеве тепло від атомних станцій для найближчих міст.

Насправді ж тепло від АЕС є дуже дешевим за собівартістю, стверджує перший будівничий і донедавна директор Рівненської АЕС, нині міський голова Кузнецовська Володимир Коровкін.

«До цього року ми мали вартість відпущених гігакалорій із атомної станції для потреб теплопостачання міста – 1 гривня 98 копійок. Якщо подивитися вартість гігакалорії в Рівному, то це більше ніж у десятки разів дешевше… Звичайно, тут відіграють роль великі затрати, пов’язані з прокладанням трубопроводу та облаштуванням додаткових бойлерних установок», – пояснює він.

Нещодавно рівненська влада взяла участь у переговорах із дирекцією Хмельницької АЕС та інститутом «Київатоменергопроект». Було визначено, що будівництво теплотраси від ХАЕС до Острога, Здолбунова та Рівного потребує вкладення більше як 200 мільйонів гривень.

Ціна здається високою, але тоді одна гігакалорія коштуватиме для рівнян у 12 разів менше, ніж зараз, стверджують енергетики.

Чи дійсно «атомне» тепло вигідне?

Їм заперечує керівник Рівненської організації Всеукраїнської екологічної ліги, декан екологічного факультету національного університету водного господарства Микола Клименко.

«Дивні заяви я почув – що тепло низькопотенціальне з атомних електростанцій перекидатиметься в Рівне для обігріву. Це тепло має температуру 40 градусів. Поки його дотранспортують до Рівного – що збираються ним обігрівати? Увесь світ не знає, куди дівати цю воду, і вважає, що вона забруднює довкілля і є „бросовою“, тобто низькопотенціальною, водою. Я з 80-х років разом із колегами займався цією проблемою на Курській АЕС. І єдину альтернативу, яку ми там знайшли, – обігрівати ґрунт, щоб він не замерзав, раніше відтавав, і підвищувати врожайність культур…» – каже фахівець.

Тим часом днями реальних обрисів для рівнян набули плани продовження ресурсу найстаріших, які діють в Україні, першого та другого енергоблоків Рівненської АЕС, термін експлуатації яких завершується 2011 та 2012 року. Втілення цього проекту вартуватиме близько 15 відсотків від вартості самих енергоблоків, тобто приблизно 1 мільярд гривень. Рішення Енергоатому про надання 600 мільйонів уже існує.

А от закладення прем’єром Віктором Януковичем каменя під будівництво п’ятого Рівненського енергоблоку було марним: як повідомила голова Держкомітету з ядерного регулювання Олена Миколайчук, нині йдеться тільки про добудову третього та четвертого енергоблоків Хмельницької АЕС.

Існує урядова постанова щодо проведення з цього приводу громадських слухань. Однак сама громадськість із цього приводу поки що мовчить.
XS
SM
MD
LG