Доступність посилання

ТОП новини

Законотворчість Секретаріату Президента


Тетяна Ярмощук Київ, 18 вересня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Чи справді Секретаріат Президента готує зміни до законів, які принципово посилюють президентську вертикаль влади? Наскільки це серйозно? Чому зараз? І як цю ситуацію оцінюють політики та експерти?


Якщо Секретаріат Президента і розробляє зміни до законів, котрі позбавляють Кабмін та місцеві ради контролю над державними адміністраціями, то це робиться паралельно з проектами змін до Конституції, запевняє представник “Нашої України – Народної самооборони” Микола Оніщук: “Якщо робота над такими законопроектами ведеться, то вона має бути поєднана і синхронізована з конституційними змінами. Що ж стосується Конституції, то Президент оголосив публічно про намір розробити новий проект Конституції та збалансувати механізми організації і здійснення публічної влади, в тому числі і влади, яка здійснюється органами місцевого самоврядування. Вона має спиратися на певну доктрину цих змін, яка має бути відображена в новій редакції Конституції. За межами відповідних конституційних змін такі законопроекти просто втрачають сенс”.

Посилювати президенту владу необхідно, вважає представник Блоку Юлії Тимошенко Анатолій Семинога. Втім, на його думку, це слід було робити вже після виборів:

“Це не на часі. Це може повести за собою певні домовленості, дуже крихкі домовленості. Вихід з парламентської кризи був знайдений, він був знайдений у демократичний спосіб через проведення дострокових виборів. Порушувати ці домовленості, ні мій погляд, було б неправильно. Мені не зрозуміло, чому це робиться саме зараз. Можливо, бажання підсилити президентську владу і є основним аргументом. Але це потрібно було б робити( якщо робити) лише після виборів”.

На думку ж представника Партії регіонів Володимира Зубанова, подібна інформація є не більше, ніж передвиборча політехнологія:

“Щоб привернути увагу, щоб зробити якийсь інформаційний привід, щоб опоненти нервувались. Це політтехнології, які не мають ніякого сенсу, бо немає Верховної Ради, яка буде розглядати це. Як інформаційний привід це зараз використовується, що Секретаріат Президента щось розробляє і хоче зіграти на настроях західної України, що хочуть підсилити президентську гілку влади. Це політтехнологія, яка не має ніякого значення для реального життя”.

Ніхто із політичних сил зараз не відкидає, що після дострокових парламентських можуть відбутися і дострокові вибори до місцевих органів влади. Тож, на думку політолога Сергія Тарана, надзвичайно важливо, хто першим запропонує конкретні механізми самоврядування:

“Насамперед йдеться про те, яким чином обиратимуться органи місцевого самоврядування, і про те, які повноваження вони матимуть. Відразу після парламентських виборів порушуватиметься тема про можливі дострокові місцеві вибори. І про це фактично говорять усі політичні сили. Тому вже зараз важливо для політичних сил висувати свої способи організації як дострокових виборів, так і повноважень, які матимуть місцеві органи влади. Не лише Президент, але й інші політичні сили так чи інакше торкаються теми органів місцевого самоврядування”.

Сьогодні, ймовірно з Секретаріату Президента, стався витік інформації про підготовку там поправок, які дуже істотно зміцнюють президентську вертикаль влади. Сутність поправок – позбавлення Кабінету Міністрів та місцевих рад контролю над державними адміністраціями.
XS
SM
MD
LG