Урядові гарантії призвели до росту акцій проблемного банку
Безпрецедентне втручання уряду для порятунку приватного банку стало причиною росту акцій Northern Rock на лондонській фондовій біржі на 11 відсотків. Перед цим з минулої п”ятниці банк втратив понад половину своєї вартості на ринку.
Паніка розпочалася у четвер уночі, коли правління Northern Rock заявило, що змушене звернутися по допомогу до центрального банку, позаяк жоден банк чи фінансова інституція у лондонському Сіті не погодилися надавати кредити через нестабільність на світових фінансових ринках, яку викликала іпотечна криза в Америці. Нині всі побоюються можливих банкрутств іпотечних банків у Великій Британії. Але Northern Rock, який на відміну від переважної більшості банків, що базують діяльність на поточних рахунках клієнтів, покладається на операції з іпотекою і не може існувати без кредитів від інших фінансових інституцій.
Такої кризи у Британії не пам”ятають від 19 сторіччя
Це й стало причиною кризи, під час якої звичайні приватні клієнти перевантажили телефонні лінії банку та вишикувались у довжелезні черги біля його філій по всій країні. Лише упродовж одного дня було закрито рахунків на понад 2 мільярди доларів, а до вівторка було знято вдвічі більше. Відтак паніка перекинулася на два інші іпотечні банки через побоювання, що події на ринках можуть вплинути і на них. Такої кризи з банками у Британії не було вже дуже давно. Тижневик Observer написав, що чогось подібного в таких масштабах тут не бачили з 19 століття. “Це є мірилом поганого керівництва, недосконалого регулювання та структурних недоліків сьогоднішньої фінансової системи”, — зазначає видання.
Тепер все буде як завжди
У віторок більшість провідних газет вмістили рекламу Northern Rock, який запевняє, що тепер все буде в нормі. У вівторок на 25 відсотків виросли акції восьмого за величиною банку Alliance & Leicester, що напередодні втратили третину ціни. Центральний банк заявив, що зробить фінансове вливання на 9 мільярдів доларів у фінансові ринки і запропонував доступні кредити через так званий тендер надзвичайної ситуації. Це знизить напруження на ринку. Опозиція у цій ситуації критикує уряд за те, що він має намір рятувати приватні банки з громадських фондів, тобто за рахунок британських платників податків.