Доступність посилання

ТОП новини

Після виборів на українців очікує сплеск емоційних розладів


Юлія Рацибарська Дніпропетровськ, 26 вересня 2007 р. (RadioSvoboda.Ua) - Після виборів фахівці прогнозують зростання рівня психічних захворювань серед українців. Атмосфера невизначеності і занадто агресивна агітаційна кампанія у подальшому можуть призвести до сплеску емоційних розладів, — принаймні так стверджують дніпропетровські медики і політтехнологи.


Хоча передвиборна агітація вже на фініші, про її вплив на нерви виборців у Дніпропетровську продовжують говорити на вулицях і в транспорті. І не тільки. Цією проблемою серйозно занепокоєні фахівці.

Сині, рожеві, помаранчеві, білі білборди, передвиборні телеролики, агітаційні газети… Такого обсягу інформації, кажуть психіатри, не може перетравити людська свідомість. Отож уже зараз вони прогнозують зростання розладів психіки опісля виборів.

Завідувачка кафедри психіатрії Дніпропетровської медакадемії Людмила Юр’єва проаналізувала гасла учасників виборчих перегонів. Вона каже, що майже всі вони були спрямовані на маніпулювання підсвідомістю – говорячи про те, що їхнє майбутнє під загрозою, в людей вселяли почуття тривоги та зневіри.


«Ми отримуємо після поверхового огляду всіх цих реклам: перше – тривога у людей зростає. Друге – невіра у майбутнє. Ви відчуваєте, як рефрен: „Моя дитина не матиме майбутнього…“ А це депресивні реакції, я кажу як психіатр, втрата сенсу життя. Люди очікують чогось нового або вже в чомусь розчарувались. Сама атмосфера вже є психологічним стресом. А це родючий ґрунт, щоб маніпулятивні технології дали певний ефект».

Виборців залякують наслідками «неправильного вибору»

Фахівці відзначають, що на фініші нинішньої кампанії політична агітація набула різко негативного забарвлення. На кожному кроці з білбордів у Дніпропетровську партії лякали виборців наслідками неправильного вибору – економічною нестабільністю, стрибком цін тощо. На рівні підсвідомості це породжувало почуття страху й непевності.


У таких умовах, стверджує доцент кафедри Національної академії держуправління при Президентові України Валерій Дрешпак, свідомий вибір людині зробити важко.

«Маніпуляції – це вплив на людину чи соціальну групу. Коли він відбувається, то в результаті об’єкт починає діяти не так, як він планував, починає діяти всупереч своїм давнішнім переконанням і настановам».

Щоб не стати жертвою передвиборчих маніпуляцій, фахівці радять не ставитись до політичної реклами занадто серйозно.

Фахівці: В Україні маніпуляцій не уникнути

Водночас вони відзначають: перевиборчі маніпуляції в Україні є і будуть, занадто незрілим є суспільство. На це звернув увагу, наприклад, завідувач кафедри журналістики Дніпропетровського національного університету Сергій Демченко.

«Маніпулятивні технології є і будуть, доки в нас не з’явиться так звана виборча традиція. Це те, що існує в Європі та Америці, де виборчий процес триває досить уже давно, існують певні підходи до цього процесу. У нас такої традиції, на жаль, немає, і те, що ми наразі спостерігаємо, на 80% складається із так званих „маніпулятивних технологій“».

Поки ж у Дніпропетровську ніякого сплеску емоційних розладів не зафіксували. Якщо ж він і буде після виборів, кажуть фахівці, то довести його зв’язок з передвиборними баталіями буде важко. Ймовірніше, все спишуть на осінню депресію…
XS
SM
MD
LG