Доступність посилання

ТОП новини

У Закарпатті зникають бібліотеки


Надія Петрів Ужгород, 2 жовтня 2007 (RadioSvoboda.Ua) - Кілька десятків бібліотек щороку втрачає Закарпаття. Працівники культури кажуть, винна місцева влада, яка не хоче фінансувати утримання бібліотек. Нерідко люди не мають де взяти навіть українських класиків, не те, що сучасну літературу.

Звертатися закарпатцям, надто ж мешканцям села до бібліотеки – зайвий клопіт. Надто ж охочим прочитати щось сучасне та україномовне. Якщо раніше книгозбірні передплачували справно бодай періодику, то тепер у наявності лише газети з безкоштовними оголошеннями, в кращому разі – районні малотиражки. Марія Терпиця, яка живе в невеличкому селі Минай під Ужгородом, каже, до бібліотеки не ходить, але стабільно спонсорує одну з сільських бібліотек періодикою. Її знайома – працівниця сільської бібліотеки на Великоберезнянщині. «Вона часто до нас приїжджає і забирає всі газети, які ми передплачуємо чи купуємо. Каже. Бодай щось так зможе запропонувати своїм читачам».

За рік стало 80 бібліотек менше

Працівники культури кажуть, нині в Закарпатті 501 бібліотека, лише за минулий та поточний рік їхня кількість скоротилася на 80 одиниць. Основна причина цього — місцеві органи влади не мають коштів, щоб утримувати ці заклади культури, їхніх працівників, поповнювати книжкові фонди. Тому й про нові книги в сільських бібліотеках навіть не мріють, каже директорка Закарпатської обласної бібліотеки Людмила Григаш. Торік для всієї області за рахунок органів місцевого самоврядування закупили всього 7 тисяч примірників на 118 тисяч гривень.

Людмила Григаш каже, ще добре, що книги надходять до області в рамках кількох Державних програм – так сільські бібліотеки цього року отримали 15 тисяч різних книг. Ще певною мірою рятують ситуацію подарунки від різних авторів, грантів, організацій, міждержавних фондів, навіть особистих контактів працівників бібліотек. Але й попри це понад 60 % книжкового фонду бібліотек області нікому не потрібні. Це радянська література, російськомовна, морально застаріла, каже Людмила Григаш. Саме ці фонди зараз переглядають.
XS
SM
MD
LG