Доступність посилання

ТОП новини

Джордж Буш вітає ядерну угоду з Північною Кореєю


Кирило Булкін Київ, 4 жовтня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Північна Корея – одна з найбільш закритих для світової спільноти країна. Її ядерна програма – виклик не лише для Далекого Сходу, а й для усього світу. Тому підписання шестисторонньої угоди, згідно з якою Північна Корея зобов’язалася згорнути цю програму, викликала ентузіазм у світі. Зокрема, її привітав Президент США Джордж Буш.

Південна Корея погодилась зупинити всі свої ядерні підприємства до кінця цього року.

Президент США Джордж Буш привітав це рішення і сказав, що воно може слугувати моделлю також для ситуації в Ірані:

«Я вважаю, що це найкращий шлях досягти нашої мети без підриву довіри до нас, без хибних сигналів людям. І, звичайно, кожний випадок треба розглядати окремо. Тож ви, напевне, хочете запитати, чи сядемо ми за стіл переговорів з Іраном? Ми довели на прикладі Північної Кореї, що ми здатні робити це. І моя відповідь – так, якщо ми можемо таким чином досягти чогось, якщо ми можемо наблизитись до мети. Що я вам хочу сказати, так це те, що потрібен час, аби владнати все та досягти результатів».

Згідно з угодою, яка була оприлюднена в Китаї 3 жовтня, Північна Корея зобов’язалася згорнути свої ядерні програми, зокрема й атомний реактор у Йонбйоні. За це вона отримає 950 тисяч тонн рідкого палива або іншу допомогу такої ж вартості. Ця угода є другим етапом шестистороннього пакту, укладеного у лютому цього року.

Угода також передбачає: одночасно з тим, як Північна Корея згортатиме ядерні програми, Сполучені Штати «розпочнуть процес усунення» цієї країни зі списку «посібників терористів».

Тим часом лідери двох Корей: Північної – Кім Йонґ-Іл та Південної – Рог Му-Гьюн сьогодні завершили свій саміт у Пхеньяні. Це був лише другий саміт лідерів цих країн за всю історію існування двох Корей.

Лідери погодились продовжити переговори зі Сполученими Штатами та Китаєм про те, щоб формально покласти край Корейській війні 1950-53 років.

Радник з питань безпеки президентської адміністрації Південної Кореї Байк Йонґ Чон одразу після підписання декларації сказав:

«Північна та Південна Корея мають спільну позицію стосовно того, що настав час припинити стан тимчасового перемир’я і будувати постійний мир. І лідери двох країн досягли конкретних домовленостей про зустріч на Корейському півострові, щоб разом шукати можливостей підписати декларацію про формальне закінчення Корейської війни».

Керівники двох Корей також пообіцяли облаштувати «мирну зону» в районі кордону в Жовтому морі, навколо якого точилися тривалі суперечки. Цей район є багатим на рибу, і саме через нього протягом останніх десятиліть пролягав кордон.

Іще одна обіцянка лідерів – відкрити залізничне сполучення між Південною та Північною Кореями. Наразі такого сполучення немає.
XS
SM
MD
LG