Доступність посилання

ТОП новини

З інсультами боротися можна, лише треба знати як


Надія Петрів Ужгород, 8 жовтня 2007 (RadioSvoboda.Ua) - Інсульти молодшають, їх з кожним роком більшає. Про це говорили в Ужгороді лікарі Австрії, Росії, Чехії та України під час першого міжнародного форуму «Карпатські читання». Спеціалісти ділилися досвідом, як боротися з інсультами і як переконати людей, що інсультного стану можна уникнути.

Ужгородка Світлана три роки тому відвезла до лікарні 45-річного чоловіка Володимира. Каже, він спочатку скаржився на сильний головний біль, потім його знудило, і він знепритомнів. Лікарі поставили страшний діагноз: «інсульт і параліч правої сторони». Світлана каже, вже за три тижні після інсульту Володимира перевели в загальну палату, і там їй довелося вчити його не лише ходити, а й розмовляти.

Світлана почала Володимирові співати, потихеньку наспівувати пісні. Володимир почав з нею підспівувати. «Він говорити не вмів, але він так гарно починав співати за мною, що лікарі дивувалися. Коли ми вже вдома були, я його вчила писати».

Інсульти помолодшали

Понад 106 тисяч інсультів зафіксували лікарі минулого року в Україні. Спеціалісти кажуть, половина таких хворих вмирають уже за рік, ще 25% стають безпомічними інвалідами. А ще спеціалісти зазначають, що інсульти помолодшали, і це особливо турбує.

Керівник Закарпатського обласного центру нейрохірургії і неврології Володимир Смолянка мав пацієнтів, які мали інсульт у 15, 16 років. Це молоді люди мали аномалії розвитку судин і відповідно у такому віці мали порушення мозкового кровообігу.

Лікарі кажуть, основна причина збільшення кількості хворих на серцево-судинні недуги – погана екологія, харчування, малоактивний спосіб життя. Закарпатцям у цьому плані певною мірою пощастило, бо живуть у екологічно чистому регіоні, тому й інсультів у області, порівняно зі сходом чи півднем України, значно менше. Але це медиків не тішить, вони кажуть, хвороби можна уникнути.

Потрібна активна профілактика

Голова української Асоціації боротьби з інсультами, член-кореспондент Академії наук, радник Президента України Микола Поліщук каже, що треба брати приклад від інших країн. Фінляндія, де серцево-судинні захворювання були поширені, як в Україні, завдяки активній профілактиці за 30 років скоротила кількість інсультів на 80 %.

Активна профілактика, за словами медиків, це постійне вимірювання тиску, бодай раз на півроку контроль за рівнем холестерину в крові і здоровий спосіб життя. Лише так щонайменше 10,5 мільйонів українців , які мають гіпертонічну хворобу, можуть хоронити себе від інсульту та його тяжких наслідків.
XS
SM
MD
LG