Доступність посилання

ТОП новини

Холодно. Чи буде тепло в оселях українців?


Надія Шерстюк, Віола Бурда Прем’єр –міністр Віктор Янукович запропонує Президентові Віктору Ющенку звільнити губернаторів Дніпропетровської, Харківської та Луганської областей за зрив підготовки до опалювального сезону. Саме в цих регіонах, на думку глави уряду, є найбільша заборгованість по платежах за спожитий газ. Чому так сталося і як готуються до зими в інших українських областях? Чи вчасно отримують українці тепло у свої квартири?

ДАЄШ ТЕПЛО!?

Поки що холодні...
Україна готова до опалювального сезону на 99 відсотків, звітує міністр житлово-комунального господарства Олександр Попов. За його словами, до 15-го жовтня основні роботи мають бути завершені. Наступного понеділка столична влада обіцяє увімкнути батареї у квартирах киян. Столичні комунальники мають дати тепло всім: лікарням, школам, дитячим садкам і житловим будинкам. За словами мера Леоніда Черновецького, ті установи, які просили підключити їх раніше, вже гріються біля теплих батарей. Чи справді це так, перевіряла у дитсадках та школах Наталка Коваленко. Cлухати:

Дніпропетровська область за обсягами газових боргів комунальників посідає перше місце в Україні. Вона винна НАК Нафтогазу майже 0,5 млрд.гривень. Через борги котельні вже 7 міст області позбавлені газу - мешканці лишилися без гарячої води. Місцеві комунальники кажуть, що населення вчасно розраховується за пальне, інша справа - тарифи не відповідають дійсності. Оскільки жодне з комунальних підприємств Дніпропетровщини не погасило газового боргу, то і договори на постачання палива взимку й досі не укладені.Щоб подати тепло, комунальники під заставу майна братимуть кредити, розповідає місцева кореспондентка Радіо Свобода Юлія Рацибарська: “Дніпропетровськ ,приміром, бере 30 млн грн. Де взяти гроші на газ для продовження опалювального сезону, теж, схоже, вже знають: у споживачів. Першим утричі тарифи на тепло для населення підняв Вільногірськ, його приклад збираються наслідувати й інші міста. При цьому керівники області роблять акцент на іншому: технічно регіон готовий до зими на 100%”.

Олександр Гудима
Готовність до опалювального сезону має дві складові: наявність палива та функціональність комунальних мереж теплопостачання. Те, в чому звинувачує Янукович губернаторів - у незадовільній підготовці до зими, - у цьому насправді місцева влада не винна. Більше половини тепломереж потребують капітального ремонту, а цього року тендерна палата затримала масу конкурсів на проведення ремонту, каже фахівець з енергетичних питань Олександр Гудима: “Центральна влада цього року, як ніколи, затримала доступ грошей до споживачів. Що б не робили місцеві керівники, уряд і тендерна палата об’єктивно зробили їм дуже багато проблем. І цей рік може бути гіршим, ніж попередній, якщо Господь Бог дасть холодну зиму”.

В УСЬОМУ ВИННІ ГУБЕРНАТОРИ?

Уряд затримав гроші, які мали прийти в місцеві бюджети для ремонту тепломереж, а тендерна палата затягнула із конкурсами на визначення компаній, які мали ремонтувати труби - така версія фахівця з енергетики Олександра Гудими. Микола Азаров ще в середині серпня скаржився на губернаторів, що уряд дає гроші, а губернатори їх не використовують: “Голови адміністрації саботують освоєння коштів, які виділяє уряд. Це колосальні суми, які не використовуються на місцях – і щодо підготовки на зиму, і щодо газифікації”.

Тернопільська область теж дістала порцію критики від Прем’єра за неготовність до зими. Тамтешній голова облдержадміністрації Іван Стойко запевняє: боргів у області немає, котельні готові до опалювального сезону. “На мою думку, Прем’єр і досі перебуває у вирі виборчої кампанії. Мабуть, просто не володіє ситуацією. Хоче показати значимість”.

Комунальники майже розрахувалися в цьому році за газ (майже 80%), каже Григорій Семчук, перший заступник міністра з питань житлово-комунального господарства: “Зараз якраз іде договірна кампанія щодо укладання договорів і отримання лімітів на постачання газу. Щоб до 15 числа ця вся договірна кампанія мала бути завершена”.

Області звітують - всі готові до зими більше ніж на 90%. Ми поцікавилися у майстрів котелень Полтавщини і одного з районів Луганщини, боржниці за газ, чи буде опалення.

Олександр, майстер котельні "Восточная" Жовтневого району Луганська: “Відремонтовано все, а там як зима покаже. Ми намагаємося не допустити, щоб не було другого Алчевська”.

Володимир, майстер однієї з котелень на Полтавщині: “На сьогодні від нас вимагають попередньої оплати за газ. А де взяти попередню оплату, якщо згідно з правилами постачання тепла ми надаємо послугу, а потім протягом 20 днів людина зобов’язана заплатити”.

Україну незабаром очікують заморозки, повідомляють синоптики.У зв"язку з останніми українсько-російськими газовими перепетіями проблема теплопостачання виглядає ще актуальнішою і гострішою. Україна, як підрахували в Росії, винна за газ 2 млрд. доларів, а області, за твердженням Прем’єра, завинили НАК Нафтогазу теж 2 млрд., але гривень. Невесела математика.

Аудіозапис програми. Перша частина:

Аудіозапис програми. Друга частина:
XS
SM
MD
LG