Доступність посилання

ТОП новини
18 Жовтень 2018, Київ 23:32

Європа може отримати хорошу альтернативу нафті з Росії


Наталія Вікуліна Брюссель, 11 жовтня 2007 (RadioSvoboda.Uа) – Європа може отримати хорошу альтернативу російським нафтовим поставкам завдяки нафтопроводу Одеса-Броди-Плоцьк-Гданськ. Про створення консорціуму, який постачатиме нафту з Азербайджану до Польщі і Балтійського моря, домовилися на саміті у Вільнюсі президенти України, Польщі, Литви, Грузії і Азербайджану.

Грузинський лідер Міхеїл Саакашвілі назвав зустріч «найуспішнішим самітом, у якому він коли-небудь брав участь». Його польський колега Лех Качинський поспішив заявити, що угода не спрямована проти будь-якої країни. Хоча слід очікувати, що Росія навряд чи буде задоволена домовленістю про подальше будівництво нафтогону Одеса-Броди.

Український нафтогін Одеса-Броди слід подовжити на 500 кілометрів, на це має піти 700 мільйонів доларів. Такий кошторис передбачається угодою президентів п’ятьох країн. Наразі нафтопровід перекачує російську нафту до Одеси, але нині планується продовжити його будівництво в західному напрямку, як це і замислювали раніше. Таким чином, нафта з Азербайджану потраплятиме з Каспійського до Балтійського моря, повністю оминаючи територію Росії.

Аналітик Інституту міжнародних відносин Литви Томас Янеліунас пояснює:домовленість полягає в тому, що цей нафтогін енергетично з’єднає кілька країн. Литовці також хотіли б, щоб трубопровід побудували від Польщі до литовського порту Клайпеда.

Без азербайджанської нафти нічого не вийде

Експерт Янеліунас каже, що проводитиметься техніко-економічне обґрунтування нової системи транспортування нафти. Якщо все йтиме добре, будівельні роботи можуть розпочатися наступного року, а закінчитися десь 2011. Янеліунас наголошує, що головною є участь у цьому консорціумі єдиного нафтового постачальника Азербайджану, без його нафти проект буде неефективним. Поки що азербайджанську нафту до Одеси планують транспортувати у танкерах, а Грузія розглядає можливість побудувати трубопровід по дну Чорного моря, сказав Янеліунас.

Голова грузинського відділення нового консорціуму Гіоргі Вашакмадзе ухиляється від прогнозів, коли ж зможе запрацювати оновлений нафтогін: «Ми говоримо про багато різних факторів, пов’язаних з новим нафтопроводом. Однак те, що проект розвиватиметься швидко, нині виглядає набагато реалістичнішим, ніж два-три місяці тому»,— сказав голова грузинського відділення нового консорціуму.

Матеріали до теми:

• ЄС змінює підхід до Путіна і Росії • Григорій Явлінський: Чергове загострення газових відносин України і Росії не випадкове • Газ для України та французько-російські відносини (огляд європейської преси) • Чи стане нафтопровід Одеса-Броди-Плоцьк-Гданськ новим шляхом транзиту нафти в Європу? Вільнюський енергетичний саміт • Вільнюський самміт: «Ні – енергетичному шантажу Росії!»
XS
SM
MD
LG