
«Історично так склалося, що саме ця валюта є основною валютою, в якій зберігаються заощадження населення, в якій здійснюються деякі з неформальних розрахунків і просто вимірюються ціни. Тому стабільність долара в номінальному вимірі є важливою складовою монетарної стабільності в Україні взагалі», – наголосив президент Центру антикризових досліджень.
Ярослав Жаліло вважає найбільш імовірним, що Національний банк і надалі, принаймні в найближчій та середній перспективі, намагатиметься підтримувати номінальну стабільність гривні відносно долара.
Політика ревальвації була б загалом шкідливою
Експерт не виключає того, що новий уряд намагатиметься підсилити гривню та «обвалити» долар, але вважає, що політика ревальвації, попри певні позитиви, була б загалом шкідливою: «Ревальвація гривні може, по-перше, дійсно пригальмувати дуже динамічну інфляцію. По-друге, вона спроможна заохотити приплив в Україну додаткового імпорту. Але все-таки я продовжую триматися думки, що ревальвація, особливо такого раптового типу, містить в собі більше загроз, аніж принесе короткострокових позитивних результатів».
А директор економічних програм Центру імені Разумкова Василь Юрчишин вважає, що підстав очікувати різких змін курсу валют в Україні немає: «Долар для української економіки виступає як дуже важливий ціновий орієнтир. У цьому контексті невигідно, щоб відбулися різкі зміни долара та гривні – одного відносно іншого. Тому, на мій погляд, суттєвих змін у валютній динаміці і після виборів, і після обрання нового уряду не відбудеться».
Що ж до курсу гривні відносно євро, то тут, кажуть експерти, зв’язок очевидний – чим більше дорожчатиме євро відносно долара, тим більше дешевшатиме гривня відносно євро.