Доступність посилання

ТОП новини

В Ужгороді нема чим дихати


Надія Петрів Ужгород, 15 жовтня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Ужгород входить до першої десятки міст України і лідирує серед обласних центрів Західної України за рівнем забруднення атмосферного повітря. Чому виникла така ситуація в гірському регіоні, де екологічна ситуація вважається найліпшою?

Одна з найбільш завантажених площ Ужгорода — площа ім. Кирпи, що перед залізничним вокзалом: автомобільні пробки тут майже не зникають, смог стоїть нерідко, як туман...
Ужгородці задихаються від викидів. Рівень канцерогенних речовин у повітрі перевищує граничні норми в 6-7 разів. Причина – забагато автомобілів, у тому числі транзитних. Ще один суттєвий фактор забруднення повітря — фізико-географічне положення Ужгорода, каже керівник лабораторії Закарпатського гідрометеоцентру Василь Лобко. В Ужгороді 70-75% днів у році штиль і немає перемішування повітряних мас, і, що найголовніше, немає виносу, стверджує пан Лобко.

Для Ужгорода закупили сучасну машину для прибирання тротуарів. Спеціалісти кажуть, вона ідеально вимиває та вичищає асфальт, в тому числі від канцерогенних речовин та важких металів. Але однієї такої машини для обласного центру дуже мало...
Нещодавно закарпатські спеціалісти провели дослідження, який вид палива виробляє найбільше формальдегіду – речовини, що найбільше забруднює атмосферу і є одним з основних збудників онкозахворювань. З’ясувалося, що газ метан, на якому зараз їздить чимало пасажирського транспорту, виробляє вдвічі більше цієї канцерогенної речовини, ніж бензин. Показові в цьому плані й дані Закарпатського онкодиспансеру, згідно з якими найчастіше в ужгородців діагностують рак верхніх дихальних шляхів та легенів.

В Ужгорді на 1000 осіб 300 авто

Лікарі Ужгородської санепідемстанції встановили, що зростання кількості дітей, хворих на бронхіальну астму та алергії, залежить від автомобільних викидів. Лікар-санепідеміолог Володимир Орел каже, що за результатами довгострокового прогнозу, негативний вплив на стан здоров’я дітей матимуть солі важких металів.

Мешканці Ужгорода також постійно скаржаться на брудне повітря рідного міста через автомобільни викиди. Для порівняння: якщо в Києві на тисячу осіб припадає 152 автівки, то в Ужгороді – майже три сотні.

Закарпатські спеціалісти кажуть, врятувати ситуацію можуть лише кардинальні речі: необхідно встановлювати каталізатори – спеціальні пристрої на автомобілі, що вловлюють канцерогенні речовини. Також необхідно постійно змивати вулиці та будувати підземні переходи. А ще – постійно слідкувати за станом атмосферного повітря, здійснювати заміри. Однак на це грошей у влади, як кажуть закарпатські спеціалісти, чомусь постійно немає.
XS
SM
MD
LG