Доступність посилання

ТОП новини

Чи дає помаранчева угода українцеві шанс на гідне життя?


           Слухати:Щоб зберегти аудіо-файл на Ваш комп''ютер для подальшого прослуховування, слід натиснути правою кнопкою мишки на лінку "завантажити" та вибрати "Save Target As..." або "Зберегти Об''єкт Як..." та вказати місце для збереження файлу. Після завантаження відкрийте його, двічі клацнувши на ньому мишкою.

Ведучий: Кирило Булкін
Гості Свободи: Олег Зарубінський (блок Литвина), Михайло Волинець (БЮТ)

(Скорочена версія. Повну версію “Вечірньої Свободи” слухайте в аудіозапису.)

Кирило Булкін: Пане Волинець, звідки візьмуться кошти на соціальні проекти БЮТ і НУНС, які були ще раз підтверджені сьогодні в цій угоді? Адже економісти рахували, що там ідеться про сотні мільярдів гривень.

Михайло Волинець: За ті короткі 7 місяців, коли Юлія Володимирівна в 2005 році очолювала Кабмін, вона практично змогла подвоїти бюджет України.

Зараз 60% економіки працює в тіні. Коли вивести тіньові гроші і економіку зробити прозорою, то знову в 2 рази можна подвоїти бюджет України.

І скільки це складе? Михайло Волинець: Це вже складе біля 300 мільярдів. Це найперше.А по-друге, що кожна копійка, кожна гривна заробляє нову гривну, і економіка буде зростати.

Тобто, тут також має відбутися справедливий перерозподіл, як це відбувається в Західній Європі чи в США. Принаймні, візьмімо Швецію. У Швеції 6 мільйонів населення і найвищий рівень життя у світі, тому що відбувається правильний перерозподіл.

Зараз Україна розвивається за таким правилом третіх країн світу, за латиноамериканським варіантом, коли 5 сімей поділили між собою країну, контролюють навіть і Президента, і всю владу, і парламент, вони розподілили всі матеріальні блага, а 85% людей перебуває за межею бідності, вважають себе такими.

Пане Олеже, якщо Блок Литвина увійде в коаліцію, то він тоді має додати свої також обіцянки до коаліційної програми.

Як це має бути технічно зроблено? Власне, у вас там теж на мільярди обіцянок, як рахували економісти.


Олег Зарубінський: Відверто кажучи, мені не зовсім зрозуміле запитання, бо в ефірі щойно, 5 хвилин тому, В’ячеслав Кириленко сказав, що коаліція створена виключно з двох політичних сил...

Я кажу, що “якщо”.

Олег Зарубінський: Я хочу ще раз сказати, що це була офіційна заява. Ми кажемо: “Прапор в руки! Будь ласка, працюйте! Вас 228 чоловік, обирайте спікера, обирайте Прем’єра, голосуйте за законопроекти”.

Але тільки з’ясуйте, що ви будете робити з землею, бо Президент України Віктор Ющенко категорично виступає за відміну мораторію на землю і за повні ринкові відносини в земельній сфері, а БЮТ виступає фактично за протилежні речі?

Власне, ми жодним чином перешкоджатимемо роботі коаліції, про яку В’ячеслав Кириленко щойно сказав, що вона буде виключно з двох політичних сил, не будемо. Прапор в руки! Вперед!

Тобто, чи можна сприймати цю Вашу заяву як те, що Блок Литвина вже відмовляється від подальших переговорів?

Олег Зарубінський: Які можуть бути переговори, якщо тільки що В’ячеслав Кириленко сказав, що коаліція буде виключно з двох політичних сил.

Я просив би просто хлопців і дівчат розібратися і робити якісь заяви зрозумілі. Президент говорить одне, Кириленко іноді інше, щось Томенко скаже, щось Луценко скаже.

Мені здається, що треба серйознішими бути.

Пане Волинець, чи є остаточним формат коаліції, чи заява прозвучала категорично?

Михайло Волинець: Що стосується БЮТ, то постійно наголошується, що найближчим союзником коаліції може бути Блок Литвина, там є гарні, досвідчені депутати, патріоти держави, і їхні програмні цілі збізаються з програмними цілями вже оголошеної коаліції.

Двері відкриті для депутатів Блоку Литвина. Навіть якщо вони не вступлять офіційно до коаліції, то, звісно, що вони будуть голосувати за ті законопроекти, ті програмні цілі, які визначені в коаліційній угоді.

А як щодо питання землі? Це дійсно одне з питань, яке дуже сильно розділяло БЮТ і НУНС.

Михайло Волинець: Що торкається цього питання, то, звісно, треба ще проробити цілу низку законопроектів для того, щоб чітко сказати, чи сьогодні знімається мораторій...

Тобто, наразі це не вирішено, в коаліційній угоді не записано щось про це?

Михайло Волинець: Це чітко не виписано. Тут виписано, які необхідно прийняти закони, розробити їх для того, щоб дальше рухатися в цьому напрямку.

Шановні гості, як ви будете поводитися в парламенті, ваші політичні сили стосовно політреформи?

У цій угоді ми читали, що є потреба змін до Конституції. Чи ця потреба означає необхідність скасування цієї політреформи чи якогось вдосконалення?


Олег Зарубінський: У передвиборній програмі, а це для нас основний документ, бо ми його офіційно подали в ЦВК, ми саме з цією програмою йшли до виборців...

Я хочу особливо, пане Кирило, відзначити, що жодної обіцянки за межами своєї опублікованої програми ми не давали в залежності від кон’юнктури, за 2, за 3, за 7 днів до дати виборів. Тобто, з кон’юнктурних міркувань ми не підходили. Тому я маю право у відповіді спиратися на Ваше запитання на нашу програму.

Тільки третій блок програми стосується політичної сфери. Перший блок – це соціально-економічна сфера, де в нас є абсолютно конкретні пропозиції...

Якщо можна, саме про ставлення до політреформи.

Олег Зарубінський: Я хотів би сказати, що ми все з ніг на голову ставимо, тому що ставлення до політреформи у нас на третьому місці, а на першому місці в нас збільшення частки зарплати в одиниці собівартості продукції.

Пан Михайло це чудово розуміє, що це значить. У нас погодинна оплата праці, в нас інвентаризація землі...

Пане Олеже, гаразд. Ми ці позиції знаємо, а запитання нехай про третю, але про ту позицію.

Олег Зарубінський: Мені здається, що йде величезна спекуляція навколо політичної реформи, бо в ієрархії потреб і інтересів 90%, а може, 99% українців є не політична реформа, а реальні соціально-економічні проблеми.

Наша позиція наступна. Політична реформа не повинна здійснюватися поспіхом, по-перше.

По-друге, політична реформа не повинна бути корпоративною домовленістю, підкилимовою тих, хто сьогодні буде при владі.

По-третє, політична реформа має бути найширшим і найпотужнішим чином обговорена в суспільстві.

Взагалі політична реформа, пов’язана зі змінами до Конституції.... У нормальних, цивілізованих європейських державах конституція – це не питання домовленості між кількома діючими особами, це є суспільний договір. А суспільний договір має прийматися такий, який би влаштовував 99% населення.

Михайло Волинець: У програмних засадах написано, щоб провести невідкладно зміни до проекту нової Конституції і забезпечити її остаточне схвалення, зокрема передбачивши в ньому удосконалення процедурних моментів, прийняття законів про Кабмін, тобто зі змінами, про нормативно-правові акти, про всеукраїнський референдум, про місцеві референдуми і таке інше. Лише після цього можна буде внести зміни до Конституції України.

Пане Волинець, проблема суспільного мовлення знову задекларована в угоді, але ж були обіцянки і раніше, досі ми не маємо цього в Україні.

Де гарантія, що це, зрештою, буде зроблено після саме цієї чергової обіцянки?


Михайло Волинець: Давайте пригадаємо 2005 рік. Ми пам’ятаємо, як формувався Кабмін. Дійсно багато що не вдалося зробити. Зараз зроблені відповідні висновки, ґрунтовно формується урядова коаліція, і всі питання, які записані в програмних документах, всі будуть реалізовані, всі вони чітко пропрацьовані.

Шановні гості, що ж все-таки кардинально нового пропонує, на вашу думку, українській політиці, оприлюднена сьогодні угода? Чи пропонує вона це нове?

Олег Зарубінський: Я абсолютно не знаю змісту цієї угоди. Це по-перше.

По-друге, я так розумію, що, відповідно до Конституції, будь-яка коаліція створюється після того, як парламент починає працювати.

І коаліція – це не тексти, а коаліція – це 226 персональних (підкреслюю: персональних!) заяв народних депутатів щодо входження в коаліцію.

Я не знаю, чи вони є, 226. Бажаю успіху зібрати 226 заяв.

Але треба виконувати Конституцію. Після того, як народні депутати, бодай 300, приймуть присягу, щоб ВР стала правочинною, після цього і укладається офіційна, реальна коаліція. Все до цього – це декларації, це побажання, це протоколи намірів.

Це ж елементарні юридичні речі.

Тобто, Ви натякаєте, що ще може все змінитися?

Олег Зарубінський: Я ні на що не натякаю. Я зичу успіху всім, хто хоче робити вузеньку, маленьку коаліцію.

Пане Волинець?

Михайло Волинець: Угода передбачає такі розділи, як преамбула, програма коаліції, регламент.

Це структура, а що нового...

Михайло Волинець: Я хотів би зупинитися на програмі. Вона передбачає соціально-економічний розвиток держави.

Якщо подивитися уважно Конституцію, то, скажемо, програма чітко йде по пунктах Конституції: духовний розвиток людини, соціальне забезпечення, розвиток економіки, стратегія розвитку країни, союзницькі позиції, зорієнтовані в першу чергу на ЄС і таке інше.

Але ж це все вже було. А що нового?

Михайло Волинець: Було на рівні декларацій, зараз це все передбачено в програмному документі.

Крім того, Юлія Володимирівна під час затвердження Кабміну, при голосуванні, затвердженні її Прем’єр-міністром виголосить більш чітку програму дій уряду.

(Скорочена версія. Повну версію “Вечірньої Свободи” слухайте в аудіозапису.)

НА ЦЮ Ж ТЕМУ

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG