Доступність посилання

ТОП новини

Угорська гвардія – патріоти чи екстремісти?


Василь Плоскіна Угорщина, 24 жовтня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – В Угорщині набирає силу правоекстремістська молодіжна організація «Угорська гвардія», яка є складовою частиною руху «Праві за Угорщину». Поповнення лав гвардії останнім часом активно відбувається за рахунок периферійних філій організації. Крім похмурої уніформи, буйних гусарських вусів і голених потилиць, вони демонструють публіці і нові напіввійськові традиції, а подекуди вже й готові показати зуби владоможцям. Войовничі гасла добровольців під націоналістичними знаменами лякають не тільки лівоцентристів та поміркованих консерваторів, але й власті сусідньої Словаччини.

Нові члени «Угорської гвардії» на церемонії 21 жовтня в Будапешті
(Reuters)
В угорському суспільстві політичні маневри Угорської гвардії сприймають украй неоднозначно. Хтось вітає їх прапорцями і пришпилює до чорних жилетів гарні квіточки, а є такі, що не можуть стримати свого гніву. Саме тому в один із погожих днів на початку тижня гвардійців, які помпезно складали присягу, оточили поліцейськими кордонами, щоб, бува, на площі Героїв не виникло небезпечних ексцесів.

Голова організації Ґабор Вона, симпатичний і миролюбний на вид молодий чоловік, не без гордості розповів, що його об’єднання збільшилося в 10 разів за рахунок нових членів. Водночас він пояснив, що діяльність його побратимів не поширюватиметься за рамки збереження національних традицій і доброчинства. Разом з тим гвардійці готові будь-коли відкрито й активно діяти, коли треба, в інтересах нації. «Саме ці завдання й визначають майбутню місію Угорської гвардії», – сказав пан Вона.

Гвардійці непокоять сусідні держави

Своєрідний військовий огляд гвардійців на площі Героїв не пройшов повз увагу австрійського ліберального часопису «Дер Штандарт». Газета називає урочистий збір організації вінцем тих радикальних проявів екстремістів, які відбулися в демократичну добу під час святкування роковин антикомуністичного повстання 1956 року.

Не мовчать і в Братіславі. У заяві МЗС Словаччини йдеться про неприпустимість розпалювання людиноненависницьких і фашистських настроїв у сусідній державі, які можуть негативно вплинути на добросусідські стосунки між двома державами. На думку офіційної Братіслави, такі факти аж ніяк не можуть залишатися без відповіді з боку Євросоюзу і НАТО.

Словацька влада заборонила у своїй країні діяльність організацій, подібних до Угорської гвардії. Один з євродепутатів від Словаччини закликав угорський уряд дотримуватися Паризької мирної угоди від 1947 року, в якій Угорщина зобов’язалася не допустити на своїй території ведення ревізіоністської пропаганди фашистськими напіввійськовими організаціями.

Угорські оглядачі порівнюють виникнення нових екстремістських утворень з процесом росту грибів, а саму демократію — з життєдайним дощем. Адже поруч з їстівними грибами нерідко з’являються і отруйні. Цю метафору деякі видання тлумачать на свій манер, кажучи, що критика урядової коаліції нині є такою гострою, що заклики деяких консервативних парламентських партій протистояти офіційним властям певними молодіжними радикалами сприймаються буквально.
XS
SM
MD
LG