«Хто попереджений, той озброєний» |
(ITAR-TASS) |
Домовленість напередодні саміту
Майбутній європейсько-російський саміт буде нелегким, отож домовленість щодо механізму енергетичного попередження можна вважати позитивним проривом. Спеціальний представник російського президента Володимира Путіна з розвитку відносин із Євросоюзом Сергій Ястржембський каже, що до створення цього механізму закликав ЄС, зокрема Німеччина, котра віднедавна головує в ньому. Цей механізм створюється насамперед для того, «щоб заздалегідь визначати можливі проблеми і ризики з поставками енергоносіїв та попитом на них».
Росія є одним із головних постачальників нафти й газу до Європи, які потрапляють територією України та Білорусі і які становлять 25% європейського енергетичного споживання. Газова суперечка між Москвою та Києвом наприкінці 2005 року та цінові дискусії між Москвою й Мінськом минулої зими позначилися на газових поставках до країн ЄС, які відтоді розпочали великі переговори, як зробити постачання енергоносіїв безпечнішим.
Механізм раннього попередження між ЄС та Росією якраз і має допомогти Європі краще дізнаватися про можливі ризики.
Російський міністр промисловості та енергетики Віктор Христенко пояснює, що механізм передбачає дві фази.
Перша фаза – це обмін інформацією, консультації з питань стратегічного характеру — чи то на рівні нових нормативних актів, чи на рівні нових елементів енергетичної стратегії, чи на рівні істотних змін у тенденціях попиту й поставок. Друга частина механізму – це оперативний обмін з істотних, найважливіших питань, які можуть викликати проблему з попитом чи поставками, каже російський міністр.
Це не перша система обміну інформацією щодо енергопоставок, яку створює Євросоюз останнім часом. Так, у травні ЄС започаткував мережу енергетичної безпеки, завдяки якій країни Євросоюзу обмінюються даними, аналізують інформацію, щоб запобігти кризам із постачанням енергоносіїв до Європи.
Нині співпраця в цій системі з третіми країнами, і зокрема Україною, не передбачається. Хоча в принципі така можливість не виключена.