Доступність посилання

ТОП новини

“Нафта розбрату”. Конфлікт в “Укртатнафта”— небезпека для українського ринку нафтопродуктів?


Наталія Коваленко, Олександр Лащенко Щодня “Укртатнафта” витрачає 4-5 млн. американських доларів через конфлікт навколо керівництва цього підприємства, яке займає третину всього українського ринку нафтопродуктів. “Укртатнафта”, до того ж, контролює один із найпотужніших в Україні Кременчуцький нафтопереробний завод.

Що ж це за конфлікт і як він впливає на становище з нафтою в Україні?

Павло Овчаренко
Про те, що “Укртатнафта” щодня витрачає внаслідок суперечки мільйони доларів, заявили сьогодні у керівництві підприємства. Конфлікт навколо “Укртатнафти” триває давно. Ще три роки тому збори акціонерів компанії звільнили з посади голови правління Павла Овчаренка. Але цього літа Апеляційний суд Сумщини поновив його на посаді. І у жовтні пан Овчаренко повернувся на підприємство за допомогою однієї з охоронних структур. А усунутий голова “Укртатнафти” Сергій Глушко не здається і просить правоохоронців втрутитися в ситуацію. Що ж відбувається на Кременчуцькому нафтопереробному заводі, контрольованому “Укртатнафтою”, розповідає журналістка Ольга Запорожець.

“Колишній голова правління акціонерного товариства “Укртатнафта” Павло Овчаренко заявив, що суд відновив його на посаді. Через 4 дні після цього в середу 24 жовтня на підприємство прибув і голова правління Сергій Глушко. На той час будівля заводу була заблокована людьми у камуфляжній формі та завалена стільцями і столами. На заводі уже працювала слідча група кременчуцького управління міліції. Те, що відбулося на кременчуцькому нафтопереробному заводі, пан Глушко вважає силовим захопленням, розцінює його як рейдерство.

Павло Овчаренко звернувся до Президента України, а також у СБУ та Генеральну прокуратуру з вимогою вжити заходів. Нині до охорони залучена військова частина МВС, яка розташована в Кременчуці. Її патрулі постійно чергують біля заводу разом із охороною нафтопереробного заводу”.


Ось вам демократія українська!

Не залишилися осторонь конфлікту навколо керівництва “Укртатнафти” представники Росії. Вони твердять про силове захоплення підприємства тими, хто начебто пробує за допомогою суду відновити на посаді колишнє керівництво “Укртатнафти”. Росіяни припинили постачання нафти на Кременчуцький нафтопереробний завод. Прем’єр-міністр російської республіки Татарстан і водночас голова ради директорів компанії “Татнєфть” Мінтімер Шаймієв закликав українське керівництво втрутитися у ситуацію, що склалася довкола “Укртатнафти”:

Мінтімер Шаймієв
“Ви ж бачите, яким чином захоплює Україна нашу власність – бандитським шляхом! Послали, найняли озброєних якихось хлопців – прийшли, привели свою команду і висадили, як кажуть, діючу команду і зайняли усі посади. Ось вам демократія українська! Помаранчевою називайте її після цього, синьою, червоною, якою завгодно... Замах на власність не може мати місця в демократичному суспільстві. Коли акції у нас”.

У подіях навколо “Укртатнафти” бракує об’єктивної інформації

Саме це і сприяє тому, що виникають такі конфлікти, констатує експерт Олександр Тодійчук:

“Постійно проходить із рук у руки. Все ті ж суди, хтось із них виграє, хтось програє. Але об’єктивної інформації щодо цих дій і тої бази, на якій суд ухвалює це рішення, громадськість не знає. А в світі навпаки. Великі компанії, такі як Кременчуцький завод, який володіє на 40% ринком нафтопродуктів, такий об’єкт впливає на енергетичну безпеку України, впливає на ринок. Його діяльність має бути більш відкритою” .

Як скандал впливає на ситуацію з нафтопродуктами в Україні?

Не вщухає конфлікт навколо “Укртатнафти” – підприємства, що виробляє кожен третій літр бензину в Україні. Суперечка стосовно того, хто має очолювати цю компанію, вилилася у скандал – попередній керівник повернувся за допомогою однієї з охоронних структур. А усунутий просить втрутитися в ситуацію правоохоронців. Тим часом представники Росії заявляють про нібито захоплення “Укртатнафти” за допомогою суду і силових методів. Компанія є спільним підприємством України і російської державної компанії "Татнефть".

4-5 млн. американських доларів втрат щодня (за твердженням керівництва компанії), припинення постачання нафти із Росії....І як наслідок – замість 18 тис. “докризових” тонн, Кременчуцький нафтопереробний завод, контрольований “Укртатнафтою”, переробляє сім тисяч тонн нафти на добу. Про це — журналістка Ольга Запорожець.

“Кременчуцький нафтопереробний завод є найбільшим заводом у своїй галузі на теренах України і відповідає приблизно за 45% переробки нафти. Отож, у владних колах вважають, що це може призвести до штучного дефіциту нафтопродуктів у державі. У Кременчуці за час конфлікту вже кілька разів подорожчали пально-мастильні матеріали. Зокрема, на заправних станціях “Укртатнафти” сьогодні бензин марки А-92- коштує 4-50, а А-95- 4-75”.

Дефіцит нафтопродуктів буде?

Олександр Тодійчук
Наскільки виправдані песимістичні прогнози, що, мовляв, суперечки на “Укртатнафті” призведуть до штучного дефіциту нафтопродуктів по всій Україні. Чи варто очікувати чергового стрибка цін на бензин? Якщо цей конфлікт триватиме, ціни на нафтпродукти в Україні можуть зрости, зазначає експерт Олександр Тодійчук.

“Так як не було попередніх контрактів, я думаю, що ціни будуть дещо вищі від цін. Ну, це й тенденція збільшення цін на нафтопродукти. А ще завезення нафтопродуктів із-за меж України зменшує надходження в бюджет України. Коли працюють наші заводи, система оподаткування збільшує обсяги надходжень до нашого бюджету”.

Ціни на бензин якщо і зростуть, то максимум на три відсотки

Аналітик Центру Разумкова Володимир Саприкін припустив: ціни на бензин якщо і зростуть, то максимум на три відсотки. Інший експерт Сергій Сапегін стверджує: якщо "Укртатнафта" навіть зупиниться, нафтопродукти Кремнчуцького заводу замінять імпортним паливом і значного зростання цін не буде.Коли вгамуються пристрасті навколо “Укртатнафти", Сергій Сапєгін не прогнозує — на суди не покладає особливої надії.

“Я не думаю, що легко буде вирішити питання через судову систему, тому що вона погано працює. Оскільки підприємство контролювалося на державному рівні. Я думаю, що буде вирішене питання управління підприємством і питання власності. Може бути вирішено шляхом переговорів, і не виключаю, що тільки на міждержавному рівні. Але поки що таких переговорів, оприлюднених, таких, які б мали наслідки, немає”.

А тим часом прокуратура розслідує кримінальну справу за фактом спроби захоплення “Укртатнафти”

Докладніше про це ми попросили розповісти представника Генпрокуратури:

“Генеральний прокурор сказав, що там порушена кримінальна справа за фактом цього рейдерського захоплення. Зараз триває розслідування цієї кримінальної справи. Під час судового слідства якихось результатів ми не можемо дати. Але сам факт порушення кримінальної справи і безпосереднього втручання прокурорськими актами є”.

Автозаводський районний суд Кременчука відмінив постанову про порушення кримінальної справи за статтею 293 Кримінального Кодексу України (за фактом групового порушення суспільного порядку) на "Укртатнафта" (Кременчуцький НПЗ, Полтавська область), як повідомила сьогодні прокурор Кременчука Олена Гольдинова.

Тим часом за минулий тиждень бензин подорожчав у середньому по Україні на 4%. Про це повідомили у консалтинговій компанії UPECO. Зокрема, бензин А-95 подорожчав у середньому за тиждень з 4.68 до 4.76 за літр.

Аудіозапис програми. Перша частина:

Аудіозапис програми. Друга частина:
XS
SM
MD
LG