Доступність посилання

ТОП новини

Новачок у Верховній Раді. Від Майдану до парламенту. З чим і з ким йде у велику політику очільник «Пори»


           Аудіозапис прямого ефіру --> http://realaudio.rferl.org/uk/2007/audio/oct/Live_29.10.2007.mp3 Щоб зберегти аудіо-файл на Ваш комп''ютер для подальшого прослуховування, слід натиснути правою кнопкою мишки на лінку "завантажити" та вибрати "Save Target As..." або "Зберегти Об''єкт Як..." та вказати місце для збереження файлу. Після завантаження відкрийте його, двічі клацнувши на ньому мишкою.

Ведучий: Роман Скрипін
Гість Свободи: Владислав Каськів - кандидад у народні депутати НУ-НС

(Скорочена версія. Повну версію “Вечірньої Свободи” слухайте в аудіозапису.)

Роман Скрипін: ...Владиславе, вам доведеться тепер створювати одну велику партію в межах блоку НУНС. Це за тими домовленостями, які були. Правда?

Владислав Каськів: Неправда.

Ну, як неправда? Єдину пропрезидентську партію. Домовлялися ж про це, підписували ж папери.

Романе, в нас завжди є дискусія на тему, що станеться, але майже ніколи немає дискусії на тему, як станеться. Тому я дуже чітко Вам відповідаю, що сьогодні назріла величезна потреба у створенні єдиної політичної сили не популістської, я сказав би так: ліберально-патріотичної, але...

Я так розумію, що в нас є новина: Владислав Каськів говорить, що він не збирається вливатися в єдину пропрезидентську партію, яку можуть утворити на базі блоку НУНС. Правильно? Я був за речення до відповіді на Ваше питання.

А питання, як вона повинна створюватися. Я бачу створення нової партії на основі зворотного процесу, коли вона буде будуватися знизу до верху, точніше не так, коли будуть задекларовані чіткі принципи формування цієї партії і чітка її програма, а далі на основі цих принципів і програм партія регенерується знизу до верху на основі тих партій, які утворили блок. Отоді це абсолютно правильно і відповідально буде.

А творити якийсь там ефемерний політичний проект лише в угоду якійсь політичній доцільності, то в цьому сенсу ніякого немає.

Я за те, щоб була створена об’єднана ліберальна патріотична партія. Двома руками.

То, виходить, що Владислав Каськів зараз йде трохи проти течії, м’яко кажучи?

Тут пригадується відомий анекдот про те, як зробити з одного кілограма повидла два кілограми лайна. Це додати в один кілограм повидла один кілограм лайна.

Тобто, Вам шкода свою партію приносити в жертву якимось амбіціям для створення мегапартії там, де ваш голос не буде почутий. Я правильно зрозумів?


Я б сказав, що так. Але насправді ми повинні зрозуміти, що партії, ВР, політики і все інше – це не є самоціль. Партія може бути лише інструментом реалізації політичних переконань. От для мене особисто воно так і є.

Є, звичайно, вожді певні партійні, для яких партія є кінцевою метою, тобто за рахунок неї вони тримаються в політиці, отримують депутатські значки.

Якщо цей інструмент не працює, то потрібно думати над ефективнішими інструментами, які відповідають твоєму переконанню. Я поки що таких інструментів не бачу. Я бачу, що завдяки “Порі” зараз в різних органах влади працює велика кількість нових людей.

Скільки часу витрачатиме Владислав Каськів для того, щоб дістатися нового місця роботи (я маю на увазі парламент) з дому?

Враховуючи затори, то це не прогнозований процес, але пішки, я думаю, десь хвилин 20.

20 хвилин пішки до парламенту звідки?

Залежно від того, де жити. Я живу на Печерську зараз.

Якщо говорити про імперативний мандат, то, я так розумію, теза про небажання грати в чужу гру – це, власне, і є протистояння з імперативним мандатом, на чому наполягає БЮТ і НУНС.

Тобто, якщо думка Владислава Каськіва буде відрізнятися від думки Юлії Тимошенко, то він хоче себе, скажімо, убезпечити від того, щоб його виключили зі списку і фактично позбавили депутатського мандата...


Питання не в мені ж, Романе. Питання в тому, що просто 450 чоловік у ВР перетворюються в кнопокдавів...

Але, з іншого боку, 228 депутатів у цій коаліції. Петро Порошенко в цій студії говорив, що ця коаліція є крихка в такому форматі і перекупити депутатів, ми всі знаємо приклади, не знаємо точних фактів, як депутатам вручали конверти з грошима або валізи з грошима, але тим не менше, коли депутати змінювали свою фракційну належність, то де тоді страховка, що це не станеться у цій ВР і знову не поповзуть у бік того, хто сильніший?

Ну, це абсолютно нечасний спосіб вирішувати складну проблему.

Ну що, знову Президент оголосить дострокові вибори?

Романе, я категорично хочу наполягти на одній тезі. Якщо вже є парламент і ухвалене рішення, що в ньому 450 людей, то це має бути 450 людей, які приносять щось для України. Якщо їх немає в такій кількості, то для чого тримати?

Давайте створимо президію з 5 чоловік у парламенті, хай вони ухвалюють рішення, а всі решта збираються раз на п’ять років і тиснуть на кнопки.

Що стосується коаліції, то от мені особисто не потрібен ніякий імперативний мандат, щоб виконувати обіцянки, які я давав під час виборів...

Як застрахуватися від того, щоб депутати не переповзали з фракції у фракцію або не переходили, тим самим не змінюючи конфігурацію коаліції?

Дуже просто. Брати у списки до себе тих людей, які відповідають за свої обіцянки, які готові нести за це політичну відповідальність...

А чи всі у списку НУНС, Ваші колеги по списку, фактично відповідають таким критеріям?

Але я прийшов у парламент для того, щоб списки формувалися не за закритими...

Але я питаю, чи всі у списку НУНС відповідають таким критеріям?

Я прямо відповім. Я вважаю, що сьогодні кожен з 72 майбутніх депутатів, всі проголосують за ті параметри угоди, які підписані з БЮТ. Тобто, я не знаю жодної людини, яка не виконає взяті на себе зобов’язання, в тому числі і Єхануров, про якого тут уже згадувалося.

Ким сьогодні є Єхануров, який, за оцінками політологів, торпедує коаліційну угоду між НУНС і БЮТ?

Це помилкова оцінка. Я абсолютно переконаний у тому (причому я обговорював також з ним це питання), що Єхануров не відступить від політичних зобов’язань, які він брав на себе як на учасника цієї політичної сили.

Але це не значить, що Єхануров має думати так само, як і всі, хто біжить за посадами чи якось у фарватері політики загальної там цього об’єднання. Це людина, яка була Прем’єр-міністром України, людина, яка, очевидно, помиляється, але й яка, очевидно, має якийсь досвід. Я думаю, що багато хто може добрим словом згадати Єханурова.

Але Єхануров не давав передвиборної обіцянки, принаймні ніхто цього не чув, утворити широку коаліцію після виборів, а сьогодні він про це говорить. Говорить відверто, що не можна ігнорувати 34% Партії регіонів.

Романе, я такого терміну не розумію, як широка коаліція.

Я вам скажу так, що ми брали зобов’язання створити більшість з БЮТ. Ми її виконаємо.

Ми беремо врешті-решт на себе зобов’язання підтримати програму дій цього уряду, хоча не всі її пункти розділяємо. Але це є європейська практика, це нормально.

Але ми не брали на себе відповідальності вішати на стіни портрети і молитися зранку і ввечері до якогось політика.

Від цього наступне, на чому я хотів би наголосити. Вибачте, на цю країну чекають великі зміни. Для цього потрібна велика реформа, конституційна реформа, яка потребує консенсусу в цілому суспільстві, не лише між п’ятьма політиками, які наобіцяли забагато людям, тому я не бачу іншого механізму, як знайти спосіб поміняти Конституцію в своїй основі, яка стане предтечею великих структурних реформ в Україні. А для цього треба більшість.

Я хочу наголосити, що ця коаліційна угода парафована, але не підписана ще, оскільки парламент не працює.

Тобто, є ризики, що сама коаліція помре так само, як і в 2006 року, так і не народившись, чи немає таких ризиків?


Я думаю, що таких ризиків немає, тому що ми, скажімо так, українська політика подорослішала, і набагато відповідальніше політики ставляться до своїх дій у співвідношенні до своїх попередніх обіцянок.

Але є один такий нюанс важливий, він дуже помітний: Партія регіонів не дозволяє собі ось такого вільнодумства і різного трактування різних позицій по майбутніх домовленостях, по тих, які є. Там є кілька спікерів, які озвучують загальні речі: Мірошниченко, Чечетов, далі перерахувати на пальцях однієї руки.

Чому таке вільнодумство є в демократичному так званому таборі?


Це наше благо і наша велика перемога. Лише є одне дуже важливе але: після того, як рішення ухвалене, його треба виконувати якісно і ефективно, а поки воно не ухвалене, то потрібна дискусія для того, щоб це рішення було максимально ефективним.

Я не те, що тут не бачу трагедії, але, вибачте, в будь-якій європейській країні відбувається те саме, що в демократичному таборі в Україні. І це не є трагедією. А те, що в Януковича відбувається, відбувається в Росії.

Ну тоді давайте, ми ж кажемо, що ми європейський вибір маємо. Я не хочу в такій політиці брати участь, як в Росії.

Чи узгоджував пан Кириленко ту коаліційну угоду, яку парафували зі складовими блоку (ну, власне, ви і є складовою блоку НУНС)?

Я ще раз підкреслюю логіку процесу. Є переговорна група, яку очолює Кириленко В’ячеслав, який є головою політради блоку. Він вів ці переговори. На основі результатів цих переговорів парафовано, тобто попередньо погоджено угоду. Єдиним політичним органом, який ухвалює рішення в блоці, є політрада блоку. Політрада ще такого рішення не ухвалювала, оскільки ще не відбувся парламент як такий. А це передбачено законом.

Тому ми на сьогоднішній день можемо стверджувати, що переговорний процес, як ніколи, швидко і ефективно завершився, керівники цього переговорного процесу поставили свої підписи під тим, про що вони домовилися. Все. В юридичний документ це перетвориться лише після засідання парламенту.

Єдине, що я можу сказати, що мене не дуже влаштовує в цій всій ситуації, що цей переговорний процес міг би бути більш відкритим, хоча б тому, що це не допустило б до тієї ситуації, що ми вперлися зараз в проблему імперативного мандату.

Владиславе, чи правда, що з боку чільника Секретаріату Президента, пана Балоги ставлення до пана Кириленка, м’яко кажучи, специфічне?

Це питання не до мене, Романе, це питання до Балоги...

Можливо, Ви про це щось знаєте, тому я й запитую.

Я просто не хочу бути учасником політичних інтриг. Я можу відповідати за те, що я роблю і говорю, і за ті процеси, які я там очолюю, я несу відповідальність.

А що все ж таки робити з Партією регіонів? Вона ж набрала найбільший відсоток серед монолітних сил, які йшли на вибори, не можна ж ігнорувати, скажімо, схід та південь України.

Ми ж ігноруємо тоді, вибачте, не Партію регіонів, а ми ігноруємо людей, котрі за них голосували. А я хочу ще раз підкреслити особливо, що наша проблема – це не Партія регіонів, не БЮТ, не “НУ”, а наша проблема є люди конкретні, які є у виборчих списках, які делеговані тими чи іншими партіями.

Повірте, якби були відкриті списки, то ми побачили б зовсім інших депутатів і в БЮТі, і в Партії регіонів...

Я хочу процитувати Владислава Каськіва: “Наш час ще не прийшов. Ми – коло людей, які представляють нову політичну хвилю, інше бачення, інші підходи до реалізації політики. Дамо можливість вичерпати свій потенціал попередньому політичному поколінню. Це не наша війна і не наша битва, але це початок, який дозволяє твердо дивитися в перспективу”. З інтерв’ю газеті “Говорить і показує Україна”.

Наш час – це чий? Поіменно.


Це навіть, до речі, не вікова категорія. От мені абсолютно імпонують такі політики, як той самий Кириленко, Яценюк, Гриценко, Руслан Князевич, Андрій Шевченко і багато інших. Це є те покоління, яке чомусь навіть у різних політичних партіях. Я не бачу очевидних причин, крім вождізму, скажімо так, у тому, щоб ці люди не були об’єднані спільною ідеєю. Але така кон’юнктура зараз, на жаль.

Тому ми й говоримо, що це не наш час. Ми мусимо брати на себе політичну відповідальність за те, що говоримо, але ми бачимо іншою Україну.

А коли прийде “ваш” час і що ви робитимете?

Ми стоїмо на порозі цього процесу.

Я скажу прямо. Я вважаю, що найближчих два-три роки ми побачимо зовсім інших політиків і зовсім іншу політику в Україні. Більше того, ті політичні партії, які сьогодні на піку політичної підтримки, будуть зовсім іншими. І це стосується всіх...

Коли настане “ваш” час, назвіть орієнтовні дати?

Це ми колись чули від партійного керівництва: комунізм настане завтра. Обіцяли комунізм, потім його відсували, відсували, потім з’ясувалося, що це розвинутий соціалізм, не комунізм.


Я ж сказав, що я належу до тих політиків, які ставляться відповідально до своїх слів. Я вважаю, що 3 роки.

Оскільки йшлося про конкретні персоналії, то я хотів би запитати, чому у вашому списку немає більше фронтмена на минулих виборах — Віталія Кличка. Ви його десь забули чи поміж вами є суттєві розбіжності чи конфлікти?

Для мене це є велика прикрість. Я всіляко і щиро підтримував саму позицію, щоб Віталій був представлений у нашому списку. Більше того, я вважаю, що він є найкращим кандидатом у мери міста.

Хотів би, власне, далі запитати, кого ваша політична сила підтримуватиме на дострокових виборах Київського міського голови, які, очевидно, все-таки відбудуться?

У мене особисто сумнівів ніяких немає. Я особисто буду підтримувати Кличка.

Владислав Каськів особисто підтримуватиме Кличка. А “Пора” підтримуватиме Кличка?

Я переконаний також, що і “Пора” буде мати таку ж позицію. Але я не маю просто формального рішення, тому не можу відповідати.

А кого підтримуватиме блок НУНС, у який ви входите?

Я як член політради блоку буду всіляко підтримувати ідею того, щоб нашим кандидатом був Віталій Кличко. Але я також не можу брати відповідальність за кінцеве рішення блоку.

Але там, здається, активно просувають Луценка.

Це правда. Але я не переконаний знову ж таки... Правда, що існує така ідея і така версія.

Я думаю, що це ще питання, яке потребує відповіді і рішень, в першу чергу консенсусного. Я думаю, що відбудеться процес, коли всі сядуть за один стіл, виставлять на стіл аргументи і скажуть, хто повинна бути ця людина і все.

Я також тут, до речі, інтриги не бачу. Якщо я підтримую Кличка, то це не значить, що я там якимось чином воюю з Луценком. У цьому інтриги немає. Я просто вважаю, що ми всі повинні сісти і обдумати це питання, обговорити і ухвалити відповідне рішення.

(Скорочена версія. Повну версію “Вечірньої Свободи” слухайте в аудіозапису.)

НА ЦЮ Ж ТЕМУ

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG