Доступність посилання

ТОП новини

Обрахували, обважили, образили! Дайте книгу скарг!


Наталка Коваленко, Олександр Лащенко Чверть закладів швидкого харчування, кав’ярень, їдалень у Києві обраховують відвідувачів. Це встановила під час перевірки міське управління захисту споживачів. Як свідчать відвідувачі, махлюють не лише у кав’ярнях і не лише щодо столичних споживачів. Обрахувати, обважити, образити можуть і у великому супермаркеті мегаполісу, і на маленькому базарі райцентру.

ГЛАС НАРОДУ:
Чи обманювали, обраховували Вас у магазинах, кав''ярнях, "фаст-фудах " тощо? На яку суму?
Катерина, студентка:
- В супермаркетах, в основному, дрібний товар пробивається по два-три рази. Але зазвичай помічаю я це вже вдома і смислу вертатися в супермаркет немає ніякого. Це не більше 5 гривень, бо більше буде помітно на здачі.
Володимир, електрик:
- Гривня-дві, і в основному, на базарі. Однак якщо слідкуєш за своїми грішми, то важко обрахувати.
Ніна Тимофіївна, пенсіонерка:
- Ми от ходимо на базар щодня, то постійно і обраховують, і неправильно дають здачу. Потрібно все тримати на контролі.
Віталій, пенсіонер:
- Доволі часто. В Україні це поширене явище. Якщо купуватимеш 2 кілограми, то грамів на 200 обдурять, так точно.
Тамара Миколаївна, вчителька:
- У мене такого не було, бо, як мені здається, за зовнішніми даними я дуже строга. Я завжди до того ж перевіряю, і тому ніколи в житті ще не було, щоб мене хтось обманув.
Як дурять споживачів?

Чверть закладів швидкого харчування, кав’ярень, їдалень у Києві обраховують відвідувачів.
(RadioSvoboda.Ua)
Управління захисту прав споживачів Київської міськадміністрації перевірило від початку нинішнього року чотириста вісім “закладів харчування”. Про це повідомила “Звукам життя” Владислава Хижняк, заступник начальника управління. Вона докладно розповіла, як саме порушують права споживачів:

“У 25% випадків спостерігається обман споживачів за рахунок недоливу або не докладання замовлених страв. Ви, наприклад, замовляєте якусь страву або салат, а вони можуть не докласти чи недоважити необхідну кількість. Не доливають також. У них має бути мірний посуд, ваги повірені. Іноді немає книги скарг і пропозицій. Не до кінця оформлений куточок споживача”.

Де Книга скарг і пропозицій?

Одним зі споживачів, котрі на своєму гаманці відчувають хитрощі продавців, є пенсіонерка з Києва Ніна Сергіївна. Після більшості візитів до найближчого супермаркету, та особливо ринку, їй хочеться вимагати Книгу скарг і пропозицій (якби така була у продавців і якби від цього вони стали б чеснішими).

“Обдурюють як хто може! І на вагах, і на грошах. Тільки не перерахував, то обов’язково. Купив, приносиш додому, а там 200-300 грамів немає. Помиляються тільки на свою користь, а не на користь споживача”.

Потерпілі скаржаться, але кому? Львів’яни – один одному

У Львові теж вистачає потерпілих від обслуговування у закладах харчування. Детальніше – львівська кореспондентка Радіо Свобода Галина Терещук:

“Якщо львів’яни менше скаржаться на ресторани чи кав’ярні, оскільки можуть просто їх не відвідувати, то, скажімо, на крамниці та вуличну торгівлю скарг уже є чимало. Останнім часом помічаю в магазинах дають на здачу цукерки чи сірники, якими я ніколи не користуюся. Львів’яни радше воліють скаржитися один одному на ті чи інші порушення або ж роблять зауваження продавцям чи власникам крамниць. А ось написати скаргу контролюючим органам — не воліють цього робити”.

Не все гаразд зі ставленням до покупців не тільки у столиці, а й у регіонах. Про це свідчить розповідь мешканки Ужгорода Надії:

“У супермаркеті я купила курку-гриль, апетитно виглядала, а вдома виявилося, що всередині вона абсолютно сира. Що робити? Я її розрізала і викинула в смітник”.

Обдурюють покупців і в США, однак...

Обдурюють покупців супермаркетів, відвідувачів ресторанів швидкого харчування і в Сполучених Штатах, стверджує американський кореспондент Радіо Свобода Юрій Дулерайн. Однак запевняє, що вивести на чисту воду таких обманщиків можна.

“У кожному муніципалітеті, в кожному місті є бюро, яке займається цими питаннями. І якщо ти не довіряєш людині, ти можеш подзвонити в бюро або в торговельну палату. Дізнатися там, чи є на нього скарги. Коли так, то в нього не можна купувати”.

Краще заробити чи обдурити?

Хто кого...?
(RadioSvoboda.Ua)
А ось продавець одного з київських гастрономів Віталій каже: обману, помилок з боку продавців значно менше, ніж випадків хамства зі сторони покупців.

“Краще заробити, ніж обдурити. Дешевше буде. Заробив – це вже ти знаєш, що заробив, а якщо дуриш, то втрачаєш клієнта, вступаєш у правові відносини з законом. А це страшно”.

У споживачів є способи добитися правди від нечистих на руку продавців, касирів або офіціантів. Наприклад, у Законі “Про захист прав споживачів” прописано : “У разі порушення законодавства про захист прав споживачів суб''єкти господарювання сфери торговельного та інших видів обслуговування несуть відповідальність..., відшкодовують у десятикратному розмірі вартості продукції, виходячи з цін, що діяли на час її придбання”. І закон дозволяє звертатися до суду, констатує адвокат Павло Об’єдков. При цьому пояснює, які шанси виграти справу:

“Можна, звичайно. Але шлях не усипаний трояндами, тому що в результаті важко домогтися справедливості з будь-якого дрібного приводу (людей обрахували на 10- 20 гривень, кого й на 50-100), але він на це витратить 3-4 місяці в кращому випадку. Хіба теоретично існує таке. Можна вимагати немайнового відшкодування”.

Куди ж звертатися ошуканим споживачам за допомогою?

Відповідає Владислава Хижняк, заступник начальника управління захисту прав споживачів Київської міськадміністрації:

“В усіх закладах ресторанного господарства, супермаркетах, магазинах існує книга скарг та пропозицій у куточку споживача.За бажанням, у разі виявлення неякісної продукції, послуг, недоливу – споживач має право вимагати:

безоплатного усунення недоліків, заміни на аналогічну якісну продукцію, вимагати повернення коштів, зменшення розміру оплати”.


Управління захисту прав споживачів має бути у кожному місті. Знайти його контакти можна без проблем за телефонною безкоштовною довідкою. Крім того, ошуканим споживачам можна звертатися до регіональних підрозділів Держкомітету з питань споживчої політики. А головне – самим не ловити гав і бути уважними біля каси. Необхідно стежити, щоб вам, наприклад, не пробили товар, який ви не купували.

Аудіозапис програми. Перша частина:

Аудіозапис програми. Друга частина:
XS
SM
MD
LG