Доступність посилання

ТОП новини

Енергетична стратегія чи повна її відсутність?


Тетяна Ярмощук Київ, 2 листопада 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Президент занепокоєний станом енергетичної безпеки України. Він заявляє про необхідність змінити схеми постачання газу в Україну. Що найбільше загрожує енергетичній безпеці України і як держава захищається від цих небезпек?

(ukrinform)
Наявність монополіста на газовому ринку, яким є російський «Ґазпром», ситуація з приватизацією газорозподільних систем та практична відсутність державної енергетичної стратегії – ці виклики енергетичній безпеці України експерти вважають найбільш загрозливими.

На переконання ж Президента Віктора Ющенка, найближчим часом Україна має перейти на прямі газові контракти з Росією, забезпечити прозорість розрахунків, безпеку транзиту та реорганізацію внутрішнього ринку.

Україна має урядову енергетичну стратегію до 2030 року. Цей документ почав розробляти ще уряд прем’єра Ющенка, а восени 2005 року його ухвалив Кабінет Міністрів Юрія Єханурова.

Енергетичну стратегію не виконують, бо урядам вона не потрібна

Утім, він не виконується, зазначає експерт із енергетичних питань Олександр Гудима.

«Це єдиний документ, якого поки що слід дотримуватися, щоб рухатися у напрямку диверсифікації і зменшення залежності України від постачання енергоносіїв – і газу, і нафти, і ядерного палива. Але, на превеликий жаль, уряд Віктора Януковича повністю ігнорував енергетичну урядову стратегію, яка для нього є законом. Але є речі першочергові. Першочерговою річчю є повернення до міжурядових перемов із Росією», – наголошує експерт.

Жоден уряд незалежної України не мав стратегічних підходів до енергетичної безпеки, переконаний віце-президент фонду «Стратегія-1» Михайло Гончар.

«Завжди переважали ситуативні, тактичні інтереси. Ну, і, оскільки час кожного уряду вимірювався або місяцями, або у кращому випадку там рік і ще трохи, то реально жоден уряд і не потребував такої стратегії. Але, оскільки давалися відповідні завдання з боку Президента чи РНБО, то, безперечно, стратегія робилася, але так і залишалася на папері», – нагадує політолог.

Непрозорі схеми – витвір прихильників Ющенка

Про те, що стратегія є радше паперовою, ніж дієвою, свідчать відсутність диверсифікації джерел постачання палива, 60-відсоткова зношеність газорозподільчих мереж, непрозорість схем постачання палива і мало зрозуміла навіть фахівцям формула ціни. А також мільярдні борги, які вигулькують на тлі бравурних заяв про порядок в енергетичній сфері і тоскне очікування зими 47-мільйонною нацією.

А тим часом, попри критику та заяви Президента про необхідність переходу на прямі газові контракти, нинішня схема газопостачання була створена якраз за часів «президентського» уряду Юрія Єханурова. Сьогодні газ до України постачається через відразу двох посередників: «РосУкрЕнерго» та «УкрГаз-Енерго».
XS
SM
MD
LG