Доступність посилання

ТОП новини

«Мишко, троянди зів’яли». Ленін помер – хай живе Ленін! Україна: силові акції стали звичним явищем (європейська преса)


Василь Зілгалов Прага, 7 листопада 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Європейська преса жваво коментує події в Грузії, називаючи їх своєрідним іспитом, насамперед для грузинської влади. Чимало видань у Європі стверджують, що справа Леніна й досі живе у нинішній Росії і симуляція минулого політичного процесу тут триває. Чимало європейських часописів інформують про напруження в українському Криму і довкола нафтопереробних потужностей країни.

Французька «Ле Монд» вважає нинішні протести опозиції в Грузії «живучістю політичних настроїв минулого» і намаганням певних сил перешкодити прозахідним планами нинішнього Президента Міхеїла Сакашвілі. Але, як пише «Ле Монд», поряд із макроекономічними успіхами країни впродовж останніх років, 14 відсотками економічного зростання на рік проявляється відірваність цього від реального повсякденного життя і бідності людей, які не можуть звести кінці з кінцями за 20 доларів на місяць. «Ле Монд» також вказує на невміння грузинської влади вести діалог із народом та «клановий, а не демократичний характер нинішніх конфліктів у владі».

Австрійська «Ді Прессе» зауважує, що «грузинський політичний детектив стає дедалі більш захоплюючим» і «народ втратив повагу до Саакашвілі та його революції троянд». Газета також вважає, що головна причина виступів демонстрантів у Тбілісі – це невдоволення нечесністю влади і власними злиднями. «Ді Прессе», зокрема, пише, що «те, що (один із лідерів опозиції Ґіорґі) Окруашвілі, скоріш за все, не чистий перед законом, демонстранти також визнають. Але вони нині дивляться на нього насамперед як на рупор протесту».

Невмируща «справа Леніна»

Чимало європейських видань пишуть сьогодні про 90-річчя жовтневого 1917 року перевороту в Росії. Оглядачі резюмують, що, незважаючи на розвал СРСР та відсутність нині черг перед мавзолеєм Леніна, «більшовицьке розуміння політики в цій державі живе далі».

Німецька «Берлінер Цайтунґ» стверджує, що «спадщина компартії з регулювання влади перейшла до адміністрації Президента,… яка й розташована в тому самому приміщенні, де раніше був ЦК КПРС – на Старій площі». Газета також називає намагання Путіна до посилення партії «Єдіная Россія» «симуляцією політичного процесу» та завершує словами: «Спи спокійно, дорогий товаришу Ленін!»

Іспанська «Ель Паїс» наводить дані соціологічних опитувань про те, що в нинішній Росії 30 відсотків громадян активно підтримали б більшовиків, 23 відсотки ухилилися б, а 18 відсотків покинули б країну.

А «Москоу Таймз» публікує матеріал про те, що нащадки більшовиків і сьогодні залишаються при владі в Росії. Газета наводить приклад Прем’єр-міністра Віктора Зубкова, який був за останнього радянського керівника Михайла Горбачова «на керівних посадах у райкомах і обкомах партії». Газета також вказує на намагання Владіміра Путіна і його оточення зберегти владу «для чекістської корпорації Кремля».

Україна: занепокоєння татар кримських і російських

Тим часом європейське видання «Інтернешнел Гералд Триб’юн» звертає увагу на брутальні розправи української міліції з «татарами-самопоселенцями» в Криму. Газета наводить слова голови Меджлісу кримськотатарського народу Мустафи Джемілева, який назвав дії влади «сліпою руйнацією творінь рук людських», коли «вони (міліція) руйнували все, наліво і направо» більше, ніж розпорядився суд.

А австрійська газета «Ді Прессе» інформує про перипетії силової боротьби довкола нафтопереробного заводу «Укртатнафта», важливим акціонером якого є республіка Татарстан у Росії, і втручання у цей процес Москви.
XS
SM
MD
LG