Доступність посилання

ТОП новини

Наше друге «Я» - професія


Інна Набока Київ, 12 лдистопада 2007 (RadioSvoboda.Ua) - Вгадати професію людини нерідко можна за самою лише манерою її поведінки, мовою, навіть зовнішнім виглядом. Адже фах завжди, більшою або меншою мірою, впливає на особистість. Щоправда, далеко не завжди цей вплив є позитивним.

Зміну особистості, яка настає під впливом професійної діяльності, психологи називають професійною деформацією особистості. Вона проявляється у професійному жаргоні, стилі поведінки, навіть у зовнішності людини. Якщо розглядати особистість як поєднання «Я-професійного» і «Я-загальнолюдського», то професійну деформацію можна уявити як розширення нашого професійного «Я» у сферу діяльності «Я» людського. Тобто, приходячи додому, людина продовжує виконувати свою професійну роль, поводити себе як фахівець.

Професійна деформація може виникнути у всіх професіоналів

Багаторічна праця над вирішенням типових завдань, звичайно ж, вдосконалює професійність. Але водночас вона формує звички, стереотипи, певний стиль мислення і спілкування. Професійна деформація може виникнути у всіх професіоналів. Та найбільше їй підпадають ті, хто працює з людьми: вчителі, медики, правоохоронці, менеджери, чиновники, керівники всіх рівнів.

Наприклад, для багатьох вчителів характерним є авторитарний стиль спілкування, категоричність, повчальна манера розмови. А от бухгалтерів, чия праця вимагає максимальної зосередженості, часом звинувачують у надмірній сухості, педантизмі, беземоційності. Нерідко можна почути про професійний цинізм лікарів або постійну «гру поза сценою» акторів. Серйозні дослідження професійної деформації особистості проводилися серед працівників правоохоронних органів. Тут до ознак такої деформації відносять надмірну підозрілість, сприйняття кожного громадянина як потенційного правопорушника, а, з іншого боку, певне наслідування своїх «підопічних» - кримінальний жаргон, грубість, жорстокість.

Професія за нахилами

Втім, не варто забувати, що і професії люди обирають згідно зі своїми нахилами. Тому спільні риси колег по фаху можуть бути обумовлені і схожими особистими властивостями характеру. Та все ж вплив професії дуже значний. Так, психологи, які працюють з правоохоронцями, наводять цікаві дані: для тих, хто служить в органах менше 5 років, професійна деформація є маловірогідна, від 6 до 15 років – вірогідність середня чи висока, більше 15 років - неминуча або дуже висока.

Мабуть, найбільше професійної деформації особистості зазнають ті, хто перебуває на владних посадах, а також політики. Про це, а також про те, як протидіяти цим «побічним ефектам» професійності, поговоримо наступного разу.
XS
SM
MD
LG