Доступність посилання

ТОП новини

Закарпатські школярі опанують основи споживчих знань


Надія Петрів Ужгород, 15 листопада 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Як виховати з підростаючого покоління свідомого споживача? Про це впродовж трьох днів говоритимуть на науково-практичному семінарі «Впровадження споживчих знань у загальноосвітніх навчальних закладах», який сьогодні розпочався в Ужгороді. Семінар для вчителів та директорів шкіл з 8 західних областей України організований Міністерством освіти й науки та Академією педагогічних наук України за підтримки Програми розвитку ООН. Чому навчатимуть школярів і чи справді їм це потрібно?

Свідомого споживача потрібно виховувати змалечку. Так вважають українські освітяни та представники громадських об’єднань, Спільноти споживачів. Разом вони вперше в Україні розробили шкільний курс «Споживчі знання для початкової та середньої школи», який і має навчити школярів, як захистити себе від неякісного чи простроченого товару, як обміняти його, зрештою як захистити свої права.

Тренер для вчителів з питань споживчих прав Оксана Овчарук розповідає, що курс побудований на інтерактивних технологіях та цікавих випадках з життя. Дитина кожен день йде в магазин, вона щось купує – і повинна розуміти, як відноситися до неякісної продукції чи до неякісного обслуговування.

На кожний вік – свій курс

Оксана Овчарук каже, для кожного вікового класу розроблений свій спецкурс: у першому класі викладатимуть «Абетку юного споживача», у другому – «Перші сходинки споживання», у 6 – «Споживчу етику», а в наступних торкнуться складніших питань, приміром, взаємини споживача і держави. Самі вчителі, які вже рік в рамках шкільного курсу економіки намагаються викладати й основи споживчих знань, але, як зізнаються, мають мало інформації.

Вчителька економіки з Чернівців Ірина Петрук розповідає, що основи споживчих знань викладають лише перший рік. «Але якщо порівнювати основи споживчих знань – дійсно, дітям це легше сприймати. Цікавіше, бо вони, як і кожен з нас, дорослих, є споживачами, і вони повинні бути обізнані, мусять знати, як захистити себе від підробок, від неякісного товару».

Важлива просвітницька робота

Учениця 10-го класу ужгородської школи Мар’яна Станко зізнається, що рідко вивчає маркування на товарах, які купує, а про такі речі, як «Книга скарг» навіть не чула. Їй вже кілька разів доводилося обмінювати придбаний товар, і лише це навчило її важливому правилу: завжди потрібно зберігати чеки. Мар’яна переконана, новий курс дуже актуальний, бо від неякісного товару ніхто не застрахований.

У Закарпатському обласному управління з захисту прав споживачів переконані, що навчання школярів дасть вагомий позитив і їм: населення нарешті знатиме, куди звертатися за допомогою. Про те, що така допомога потрібна, свідчать бодай такі цифри: лише в поточному році працівники управління виявили порушення у 85 % перевірених підприємств, вилучили 100% з усіх перевірених дитячих іграшок, шкарпеток, панчіх. І при цьому звернень закарпатців зафіксували всього 149.

Матеріали до теми:

• Єлизаветівська школа без школи • Дійова особа: Міністр освіти Станіслав Ніколаєнко. "Корупція у вузах: чи допомагає система тестів? Чи з’являться в школах «комп’ютери за 100 доларів»?" • Монополія на освіту – приватні школи через підвищення комунальних тарифів під загрозою банкрутства
XS
SM
MD
LG