Доступність посилання

ТОП новини

«Убойна» шахта. Аварія на шахті ім. Засядька може стати найбільшою за всю історію незалежної України


Надія Шерстюк, Віола Бурда 72 гірники донецької шахти ім. Засядька загинули від вибуху метану під землею. Втім, дані не остаточні, близько тридцяти шахтарів поки що не знайшли, а тим часом у забої знову спалахнула пожежа. У Донецьку працює державна комісія на чолі з віце-прем’єром Андрієм Клюєвим. Ця аварія на одній з найуспішніших копалень України ризикує стати лідером за всю історію України щодо кількості жертв під час видобутку вугілля. Що відбувається на копальні зараз? Чи є шанси врятувати тих гірників, які лишилися під землею? Хто має виплачувати компенсації родинам загиблих гірників?

«Вибирався навпомацки, по трупах, по рейках, поки не дійшов до свіжого повітря»

Шахта ім. Засядька найнебезпечніша, кажуть експерти, бо дуже глибока, на глибині понад кілометр метан збирається швидко.
На фото: рятувальники
(epa)
Близько першої години дня родичі шахтарів прорвалися до кабінету, де засідає державна комісія і звинуватили урядовців в приховуванні інформації щодо загиблих. Деталі — у донецького кореспондента Радіо Свобода Тараса Москалюка: «Голова комісії Андрій Клюєв пояснює затримку тим, що триває процедура упізнання. А тим часом у шахті знову виникла пожежа, яка ускладнює пошук зниклих безвісти. Рятувальники розглядають кілька варіантів, як загасити пожежу. Можна загасити водою, а можна перекрити аварійну дільницю. Але це означає, що 30 гірників назавжди залишаться під землею». Гірнику Віталію Квітковському пощастило — він вибрався із копальні відразу після вибуху: «Був хлопок. Різко підвищилася температура. Перед очима нічого не було видно. “Вибирався навпомацки, по трупах, по рейках, поки не дійшов до свіжого повітря». Причина – порушення правил безпеки?

Правила безпеки з боку керівництва шахти виконуються, зазначає голова профспілки працівників вугільної промисловості Віктор Турманов, і почесний керівник копальні Юхим Звягільський вкладає чималі кошти в модернізацію — зокрема, в обладнання, яке відкачує метан із забою: «На шахті зроблені всі профілактичні роботи, дегазація проводиться. Засоби індивідуального захисту є, як не на жодній шахті. Але ось така біда є».

Всі правила шахтарської безпеки написані кров"ю, переконаний Дмитро Калитвинцев, працівник шахти імені Баракова, на якій 7 років тому сталася наймасштабніша аварія — тоді загинули вісімдесят людей. Ситуація на шахті ім.Засядька пояснюється просто: недотримання правил безпеки: «Це елементарне нехтування правилами безпеки. На цій шахті кожні два-три роки стаються вибухи. Десь загрублюється захист, а ц е все люди роблять».

Тіла загиблих шахтарів вантажать для доставки у морг. Донецьк, 19 листопада 2007 р.
(epa)
Державна комісія, яка працює на шахті ім. Засядька, попередньо зробила висновок, що всі нормативи безпеки були виконані. Але це не змінює ситуацію, гірники гинутимуть далі, якщо нічого не змінити, каже донецький журналіст Сергій Гармаш: «Власники шахт — це впливові у політиці люди. Це Звягільський, це Ахметов, відтак у них є важелі впливу».

Наймасштабніші аварії на шахті ім. Засядька (період з 1999 по 2007 роки)
24 травня 1999 року — загинули 50 гірників
19 серпня 2001 року — загинули 55 гірників
31 липня 2002 року — загинули 20 гірників


Ця аварія на шахті Засядька є п"ятою і найбільшою за вісім років. Вже з попередніх вибухів на цій шахті треба було робити висновки, каже незалежний журналіст у Донецьку Сергій Гармаш: «Якщо ця шахта буде і надалі працювати, то і далі будуть гинути люди. Якщо все залишиться, як є, а так, певно, воно і буде, слід очікувати подальших смертей. Бо гроші важать більше, ніж життя простих шахтарів». Шахта ім. Засядька найнебезпечніша, кажуть експерти, бо дуже глибока, на глибині понад кілометр метан збирається швидко. З іншого боку, дуже мало копалень у світі сягають такої глибини, їх закривають через небезпеку раніше, аніж почне вибухати метан.

Аудіозапис програми. Перша частина:

Аудіозапис програми. Друга частина:

Матеріали до теми:

• Копальня-вбивця імені Засядька • Вiктор Ющенко: Трагедiя в Донецьку є викликом усiй державнiй владі, а не лише вугiльнiй промисловості • Ціна українського вугілля – друге місце в світі за смертністю на шахтах
XS
SM
MD
LG