Доступність посилання

ТОП новини

Мер Івано-Франківська втратив одразу двох заступників. Чому?


Галина Добош Івано-Франківськ, 20 листопада 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Заяви про відставку зі власної ініціативи подали одразу два заступники міського голови Івано-Франківська. Підпису на них ще нема, але після оприлюднення заяв це вже не має значення – рішення остаточне.

Перший заступник мера Володимир Швадчак і заступник з гуманітарних питань Віктор Кимакович на своїх посадах пропрацювали півтора року. Останні півроку, як стверджують, під постійним тиском на них з вимогою відставки. У червні з такою пропозицією виступив «Громадський форум», у складі якого депутати попередньої міської ради, що не пройшли у теперішню. Згодом з вимогою формування нового складу виконавчого комітету виступили представники депутатських фракцій «Наша Україна» і БЮТ, це при тому, що міський голова Віктор Анушкевичус є членом Української Народної Партії. Його заступники Віктор Кимакович і Володимир Швадчак є безпартійними, і в цьому вбачають основну складову конфлікту.

Віктор Кимакович: «Це аргументовано певними обставинами, які склалися, політичні. Тобто імперативний мандат чомусь поширив свою дію і на членів міськвиконкому. Виконком повинен бути, як заявляють певні політичні сили, політично відповідальним. Тому ми вирішили піти у відставку».

Володимир Швадчак: «Я готовий про це спорити, бо не розумію, доки має дійти ця політична відповідальність, – до рівня начальника ЖЕКу, чи до рівня якогось безпосереднього виконавця».

З такою вимогою політичної відповідальності не погоджувався і мер Віктор Анушкевичус, наголошуючи, що виконавчий комітет повинен бути робочим органом управління господарством міста, і в ньому повинні працювати в першу чергу ефективні менеджери, а вже потім політики.

Конфлікт через земельні скандали і зловживання владою?

Між тим секретар міської ради Василь Бойчук, представник фракції БЮТ, відстоює ідею такої політичної відповідальності, а сам конфлікт пов’язує із земельними скандалами, звинуваченнями у зловживанні владою, бізнесовими інтересами одного із заступників.

Василь Бойчук: «Це наша принципова позиція. Ми вважаємо, що владу треба виводити з бізнесу, тоді бізнес піде зі влади. А для цього потрібні більш прозорі, демократичні конкурентні умови. І на цьому наша фракція стоїть постійно, і ми будемо на цьому стояти. Депутати мають право і зобов''язані контролювати дії виконавчої влади – це їхній обов''язок. Виконавча влада повинна чітко прислухатися і враховувати думку депутатів. А зараз, оскільки ми вже не мажоритарники, а представляємо відповідні політичні сили, то і відповідних політичних сил».

Мер змушений погодитись на введення представників різних політичних сил у міськвиконком, але не погоджується з деякими кандидатурами, або коли йому не дають право вибору. І всі ці місяці, поки тягнеться «міськвиконкомівська» криза, періодично зривалися сесії міськради. Особливо боляче це відчували ті підприємці, кому необхідне було продовження ліцензій чи патентів, чи завершувалися терміни оренди, – ситуацій чимало.

«Маленька революція» для часткового перерозподілу влади?

Депутат міської ради попереднього скликання Андрій Микитин, тепер голова центру адвокації громадських ініціатив «Наше місто», таку ситуацію вважає політичним ходом, одним із моментів політичної гри. І пов’язує її з двома чинниками – політичним і бізнесовим.

Андрій Микитин: «Ті події, які організовувалися тут щодо виконкому, організовувались депутатською фракцією БЮТ як маленька революція для того, щоб відбувся частково перерозподіл влади на їхню користь. Який можливий перебіг подій? Орієнтуються вони на події в Києві. Якщо прийдуть до влади люди адміністрації Президента, то і тут виконком буде спокійно працювати, і рада буде на тому рівні, що й було. Фактично весь цей шум склався через політичну ситуацію в Києві... За всіма подіями, що є в політиці, стоять тільки бізнесові інтереси. Тому що в нас демократія кредитна. Не можуть люди просто прийти до влади своїм чином, хтось повинен оплатити їхній прихід до влади».

Два заступники івано-франківського мера не шкодують, що свого часу прийшли у владу. Схоже, в майбутньому спробують знову до неї повернутись – скажімо, Володимир Швадчак планує формувати громадський блок із підготовки до наступних місцевих виборів і з певною часточкою ревнощів слідкуватиме за роботою своїх наступників. А імена нових заступників івано-франківці дізнаються не швидше початку грудня – на 4 грудня запланована сесія міської ради.
XS
SM
MD
LG