Доступність посилання

ТОП новини

У Латвії вшановують пам''ять жертв Голодомору 1932-1933 років


Людмила Пилип Рига, 22 листопада 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Латвійські українці вважають, що про незліченні жертви Голодомору в Україні повинно знати якомога більше людей. УЛатвії вийшла друком книга очевидця цієї страшної трагедії, в багатьох містах країни пройшли виставки про Голодомор 1932-1933 років. У День пам’яті жертв Голодомору в Україні місцеві українці приєднаються до міжнародної акції «Запалімо свічку!», а в церквах Риги, Єкабпілсу та Резекне пройдуть пам’ятні молебні.

(RadioSvoboda.Ua)
Усе менше залишається свідків однієї з найбільших трагедій, яку пережив український народ, – Голодомору 1932-1933 років. Мешканка Латвії Лідія Лісняк була серед тих українців, на долю яких випало страшне випробування голодом. У 1933 році їй було лише 5 років, однак дитяча пам''ять назавжди зберегла спогади про голод та смерть брата і сестри.

Лідія Лісняк: «До цих пір не можу зрозуміти, навіщо Голодомор обірвав тоді життя моєї 20-річної сестри Ірини та 12-річного брата Миколки. За що, за які гріхи він обірвав їхнє молоде життя?»

Свої спогади про цей важкий час пані Лідія перенесла на папір і видала друком книгу «Під небом України», презентація якої відбудеться в Ризі в День жалоби за жертвами Голодомору. Лідія Лісняк представлена до державної нагороди – «Відзнаки Держкомітету України у справах національностей та міграції».

«Якщо б нам хоч по ложечці такого борщу під час Голоду – мої брати були б живі»

У Латвії проживають також діти письменника Аполлінарія Мацевича, який ще за часів радянської влади, проживаючи в Єлгаві, надрукував в українському журналі «Жовтень» повість «Переднивок». Донька письменника Оксана згадує, що батько мало розповідав їм про той страшний час. Свій біль за загиблими братами він вилив у повісті, в якій детально описав страждання своєї родини під час голоду. Діти Аполлінарія Мацевича шукають можливостей, щоб повторно видати «Переднивок».

«Пам’ятаю, як одного разу батько зварив борщ, а я не хотіла їсти. Він мене спочатку вмовляв, а потім відлупцював і роздратовано сказав (я запам’ятала назавжди ці слова): «Якщо б нам хоч по ложечці такого борщу під час голоду, мої брати були б живі», – згадує донька письменника Оксана.

Трагедію Голодомору впродовж багатьох десятиліть замовчували і ще зовсім недавно більшість латвійців не знали про масове знищення мільйонів українців у 30-х роках минулого століття. Виставка плакатів та документів про Голодомор в Україні, експозиція якої впродовж цього року була відкрита для ознайомлення в Ризі, а також інших містах Латвії, мала на меті розповісти латвійцям про цей страшний етап у житті України.

«Це більше сприяє розумінню та зближує народи...»

Своїм враженням після відвідування виставки в Єлгаві поділилася заступник директора Єлгавського музею історії та мистецтва Марія Каупере: «Можна голосно заявляти, що в 1932-33 роках мільйони людей загинули від голоду. Однак те, що ми побачили на виставці – трагедія конкретної людини, конкретної родини, це зовсім інше. Я думаю, що це більше сприяє розумінню та зближує народи один до одного, ніж загальні фрази, а можливо й історичні книги».

Перший посол Латвії в Україні Петеріс Сімсонс зазначив, що латвійці, які пережили репресії, добре розуміють страждання українського народу. У самого посла його родина за часів радянської влади була депортована до Сибіру.

Петеріс Сімсонс: «Ці фотографії мені нагадують моє дитинство – п’ятдесятий рік в Сибіру. У нас не відбирали повністю все, але ми, вислані, зобов’язані були віддавати як податок усі залишки».

Латвійський парламент готує ухвалу про Голодомор 1932-33 років

Депутати латвійського парламенту планують ухвалити резолюцію про Голодомор в Україні. Значну роботу в цьому напрямку проводять дипломати посольства України в Латвії.

Посол України в Латвії Рауль Чілачава в інтерв’ю Радіо Свобода зазначив: «З Латвією ми ведемо дуже інтенсивний діалог. На усіх рівнях ми діставали словесну згоду і підтримку в цій справі. Ми сподіваємось, що найближчим часом Саейм Латвійської Республіки розгляне це питання і висловлюємо надію, що з боку Латвії той варварський акт буде визнаний геноцидом українського народу».

Матеріали до теми:

• Малколм Маґґерідж – британський журналіст, що розповів світові правду про Голодомор • Уолтер Дюранті – журналіст, який став «символом» замовчування голодомору • Жертвами Голодомору 1932-33 років були і чехи із сіл на півдні України •&nbsp Головний рабин України закликав євреїв вшанувати пам’ять жертв Голодомору

• Фотовиставку розсекречених архівних документів про Голодомор в Україні відкрили на Словаччині • Росія заявляє про «всілякі спекуляції з боку певних політичних кіл в Україні» навколо теми «голоду 30-х років у Радянському Союзі» • У Москві молодики з Євразійської спілки скоїли акт вандалізму на українській виставці «Розсекречена пам''ять» • Італійська провінція відкриває правду про Голодомор • Парламент Аргентини вшанував пам’ять жертв Голодомору в Україні • ЮНЕСКО ухвалила резолюцію про вшанування пам’яті жертв Голодомору в Україні
XS
SM
MD
LG