(© CE) |
Комісар ЄС з енергетики Андріс Пієбалгс, представляючи Стратегічний план з енергетичних технологій, наголосив, що недостатньо просто поставити мету чи мати розпорядження: «Зрозуміло, що нам слід робити головні кроки – розвивати енергетичні технології. Ми маємо розв''язати основне питання – не розкидати наш потенціал».
Нова індустріальна революція?
За словами Андріса Пієбалгса, енергетична політика Європи означає нову індустріальну революцію. І як усі індустріальні революції, вона має базуватися на технологіях, а нині настав час втілити політичне бачення в конкретні дії.
Єврокомісія пропонує створити Європейські індустріальні ініціативи, завдяки яким дослідники в тому чи іншому промисловому секторі отримають необхідні кошти. Європейський альянс енергодосліджень дозволить більшу співпрацю між університетами, дослідними інститутами і спеціалізованими центрами по всій Європі.
Брюссель також планує зміни в європейській енергетичній інфраструктурі – оновлена система потребуватиме значних інвестицій. Окрім того, Єврокомісія пропонує створити інформаційну систему з енергетичних технологій, відкриту для всіх країн Євросоюзу, та спеціальну комісію з енергетичних технологій, через яку можна буде планувати відповідні спільні акції і політику в ЄС.
Нині важко сказати, скільки грошей слід вкласти у розвиток енерготехнологій. Бюджет ЄС на дослідження упродовж наступних семи років передбачає витрати на енергодослідження в майже 900 мільйонів євро щороку. За статистикою, серед країн Євросоюзу найбільше на дослідження в галузі енергетики у порівнянні з ВВП виділяє Франція, за нею ідуть Фінляндія і Данія, а найменше витрачає Португалія.
Комісар ЄС з науки і досліджень Янеш Поточнік вважає, що перехід на більше використання енерготехнологій потребує зміни в мисленні європейців у тому напрямку, що країни ЄС мусять краще об''єднувати зусилля.