Доступність посилання

ТОП новини

За чотири дні на приватних шахтах Луганщини загинули четверо гірників


Ярослав Гребенюк Луганськ, 26 листопада 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Чорна смуга у шахтарів Донбасу триває. У п’ятницю задихнулись метаном двоє керівників копальні «Южная» у Краснодоні. А у ніч на понеділок під обвал потрапили троє гірників на копальні ТОВ «Абрис» під Антрацитом. На щастя, без жертв обійшлося на шахті Білоріченська, де сьогодні сталась пожежа і евакуювали 350 шахтарів.

Начальник територіального відділення Держгірпромнагляду Георгій Басакін розповів: «Двоє керівників, які й мають забезпечувати належні умови праці, – директор підприємства і керівник служби вентиляції і техніки безпеки – розібрали перемичку і проникли на глибину 30 метрів. У цій виробці атмосфера не придатна для дихання. І вони задихнулись – один, а потім другий».

Проходити за спеціально збудовані перемички для будь-якого шахтаря – це табу. Чому двоє керівників копальні порушили правила безпеки, не з’ясовано.

У неділю на іншій шахті, яка належить ТОВ «Абрис», під обвалом опинились бригадир та два прохідники. Майже добу рятівники намагались їх визволити. Живим вдалося винести на поверхню лише наймолодшого з них, 25-річного Андрія Примака. Його колеги Микола Марцинкевич та Ігор Волохов загинули.

Речник теруправління Держгірпромнагляду в Луганській області Ольга Негребецька повідомила: «Зараз Андрій Примак в лікарні, наявних ушкоджень на тілі гірника немає. На жаль, стан з травматизмом у вугільній галузі, насамперед на приватних копальнях, є незадовільним. Держгірпромнагляд змушений вживати суворі заходи реагування. У Луганській області, починаючи з понеділка, почалися цільові позапланові перевірки приватних шахт».

Порушення правил безпеки на шахтах – поширене явище

А у Незалежній профспілці гірників (НПГ) вважають, що порушення правил безпеки при видобутку вугілля – це дуже поширене явище. Скажімо, 13 листопада на шахті ім. Баракова, яка належить Рінату Ахметову, проводили вибухові роботи. У цей час шахтарі залишались під землею, хоча їх мали вивести на поверхню. Про це профспілка сповіщала прокурора, стверджує Дмитро Калитвинцев, голова НПГ шахти ім. Баракова.

Дмитро Калитвинцев: «Після нашого звернення знову були вибухові роботи. О 18-й годині, це друга зміна, було те ж саме. Те саме повторилось наступного дня, 14-го. Вибухові роботи – це нормально, але ж треба людей виводити! Кілька років тому у Донецькій області на одній з шахт був випадок, коли 35 людей задихнулись саме димом».

Відповіді шахтарі не дочекались досі. Тепер вони направили звернення на ім’я Президента та Генпрокурора. Про подальші кроки вони поки не говорять. Але над цим замислюються у Національній службі посередництва та примирення (НСПП). Ця служба займається врегулюванням колективних трудових суперечок, вивченням природи конфліктів та прогнозами.

Начальник відділення НСПП в Луганській області Ганна Мосіна зазначє: «Щодо прогнозів… Зрозуміло, конфлікти будуть у вугільній галузі. Питання зношеного обладнання. Конфлікти у разі зміни форми власності. До речі, тема охорони праці вже часто звучить у вимогах найманих працівників – забезпечення засобами індивідуального захисту. Значить, будуть і там такі конфлікти».

У НСПП звертають увагу на те, що галузеві трудові конфлікти мають певну амплітуду. Себто шахтарські наметові містечка навпроти обласної адміністрації можуть з’явитися знову. Тільки гірники вимагатимуть уже не заробітної плати, а безпеки.

Матеріали до теми:

• На луганській шахті «Білоріченська» через пожежу евакуювали гірників, а вчора на шахті «Абрис» загинули дві особи • Що робити з вугільною промисловістю? • Вугільна трагедія1C4091A2A31E.html">• «Убойна» шахта. Аварія на шахті ім. Засядька може стати найбільшою за всю історію незалежної України • Ціна українського вугілля – друге місце в світі за смертністю на шахтах
XS
SM
MD
LG