Доступність посилання

ТОП новини

СБУ оприлюднила документи, за якими радянські агенти під виглядом ОУН-УПА чинили злочини проти населення у період 1944-1954 років


У повідомленні прес-служби СБУ зазначено, що вже наприкінці 1945 року органи внутрішніх справ і держбезпеки УРСР використовували 150 таких груп, до складу яких входили 1 тисяча 800 осіб.


За повідомленням прес-служби СБУ, документи, які зберігаються в галузевому державному архіві, підтверджують, що в перебігу здійснення заходів щодо ліквідації підпілля ОУН і його збройних формувань, органами внутрішніх справ і державної безпеки західних областей УРСР використовувалися спецгрупи, які видавали себе під час виконання завдань за підрозділи ОУН і УПА й діяли від їхнього імені.

До складу спецгруп вводився оперативний співробітник, який здійснював практичне керівництво групою й відповідав за дисципліну в ній.

До спецгрупи входили від 3 до 50 осіб, які в разі потреби могли здійснювати збройний опір.

Ці спецгрупи, зазначено у повідомленні, виконували завдання: з перевірки даних про осіб, яких підозрювали в причетності до підпілля ОУН, його захоплення, з одержання свідчень від заарештованих керівників центрів ОУН і УПА шляхом допитів від імені цих підрозділів, Служби безпеки або керівних центрів ОУН.

Нестійких членів підпілля спецгрупи повинні були переконувати й схиляти до явки з повинною, одержувати інформацію про проведення і підготовку підпільниками акцій.

У повідомленні зазначено, що вже наприкінці 1945 року органи внутрішніх справ і держбезпеки УРСР використовували 150 таких груп, до складу яких входили 1 тисяча 800 осіб.

У повідомленні сказано, що станом на 1 липня 1945 року вищезгадані спецгрупи ліквідували 1980 учасників підпілля, 1141 чоловік взяли живими, вилучили понад 1 тисячу одиниць зброї.

У квітні 1945 року спецгрупи при місцевих і районних органах МДБ були розформовані й застосовувалися тільки при облуправліннях МДБ.

Раніше ЗМІ повідомляли, що СБУ має документи, які свідчать про злочини агентів МДБ, переодягнених у форму воїнів УПА, які знищували людей у Західній Україні, щоб викликати у місцевого населення негативне ставлення до Української Повстанської Армії.

******** Тим часом, як повідомив керівник архіву Служби безпеки Сергій Богунов, зараз СБУ вивчає документи щодо каральних методів КДБ колишнього СРСР проти представників інтелігенції в 60-х роках.

Водночас відомство має намір вивчити і максимально оприлюднити матеріали про весь період діяльності радянської влади з 1917 по 1990-й роки.
XS
SM
MD
LG