Доступність посилання

ТОП новини

Дніпропетровщина — один із лідерів по СНІДу


Дніпропетровськ, 30 листопада 2007 (RadioSvoboda.Ua) – 1 грудня відзначатимуть Всесвітній день боротьби зі СНІДом. До найбільш вражених епідемією ВІЛ-СНІДу регіонів України належать Схід та Південь: Донецька, Дніпропетровська, Одеська та Миколаївська області. За рівнем поширеності інфекції безсумнівним лідером є Дніпропетровщина: цього року в області тільки офіційно зареєстрували понад 2 тисячі нових випадків зараження, це на 10% більше, ніж торік. Чи є ще шанси зупинити епідемію?

Препарати так званої антиретровірусної терапії на Дніпропетровщині використовують уже кілька років. Вони перешкоджають розмноженню вірусу імунодефіциту людини в організмі і також зводять до мінімуму ризик появи захворювань-супутників ВІЛ, приміром, туберкульозу чи гепатиту, від яких найчастіше помирають інфіковані.

ВІЛ-позитивна жінка, пані Світлана, приймає препарат антиретровірусної терапії вже майже два роки. Вона каже, що коли йдеться про вибір між життям і смертю, треба обирати життя..

Світлана: «Я була в дуже жахливому стані, але завдяки цій терапії тепер веду повноцінне життя. Таблетки треба приймати регулярно – в один час, двічі на день. Нічого тут страшного, можна звикнути, це так самою, як хворі на цукровий діабет регулярно колять інсулін. Я звикла, у мене вже внутрішній годинник спрацьовує, з’являється відчуття голоду, коли я знаю, що час приймати таблетки».

Головне – підтримувати в людях оптимізм

Наслідувати приклад таких, як Світлана, і приймати препарати антиретровірусної терапії ВІЛ-позитивних на Дніпропетровщині закликає низка неурядових організацій. Головне – вміти пояснити, каже Ірина Приходько, керівник благодійної організації «Хелп», яка працює з ВІЛ-інфікованими. Основна місія об’єднання, що існує на кошти міжнародних благодійників, – підтримувати в людях оптимізм. Пані Приходько переконана, «ВІЛ» це не вирок, і дізнавшись про такий діагноз, люди мають зберігати родину і не боятися народжувати дітей.

Ірина Приходько: «Ми не закликаємо людей, які дізнаються про свій статус, розлучатися, навпаки, ми говоримо, що ВІЛ не передається побутовим шляхом. Люблячі люди чудово можуть жити разом, говоримо, що у інфікованих народжуються цілком здорові діти. Усього 2% вірогідності того, що народиться ВІЛ-позитивна дитина, якщо мама приймає спеціальні препарати. Зараз СНІД – це не смертний вирок. А хронічна хвороба, і приймаючи препарати, ці люди живуть багато-багато років цілком нормальним здоровим життям».

Втім, треба сказати, далеко не кожен ВІЛ-позитивний на Дніпропетровщині може підтримувати своє здоров’я препаратами антиретровірусної терапії – пігулки закуповують в основному за рахунок добродійних фондів та неурядових організацій. Зараз на Дніпропетровщини цими медикаментами забезпечені тільки трохи більше двох сотень осіб. Представники міжнародних організацій радять: антивірусну терапію мають впроваджувати ширше і коштом бюджету. Зокрема, це рекомендація й експертів Світового банку, що відвідали область у рамках проекту подолання епідемії.

Загроза не лише для України, а й для всієї Європи

Що ж до оцінки ситуації з епідемією в регіоні, міжнародні експерти песимістичні. Кажуть, що за темпами поширення ВІЛ-СНІДу Дніпропетровщина являє собою загрозу не лише для України, а й для всієї Європи. Швидкість зараження в два з половиною рази перевищує загальноукраїнський показник. Ані ініціативи численних міжнародних фондів, ані галузь охорони здоров’я поки поліпшити ситуацію не змогли.

Прогноз Світового банку щодо розвитку епідемії теж невтішний: якщо не вжити заходів, за 7 років третина людей в чотирьох найбільш вражених епідемією регіонах України разом із Дніпропетровщиною вмиратиме від СНІДу, а загальні фінансові збитки держави можуть сягнути мільярда гривень.

Консультант з програм охорони здоров’я Світового банку Ігор Олійник з цього приводу зазначив: «У дослідженні, приміром, було підраховано, що до 630-ти мільйонів гривень треба буде витратити на лікування, причому враховувалась тільки антиретровірусна терапія. Якщо враховувати все лікування, яке необхідне ВІЛ-позитивним,— антибіотики, лікування туберкульозу, — то ця сума зросте, як мінімум, у 5 разів. Плюс 250 мільйонів гривень складатимуть соціальні виплати, пов’язані з непрацездатністю».

Офіційна статистика щороку на Дніпропетровщині фіксує до двох тисяч нових випадків ВІЛ-інфекцій. Представники неурядових організацій кажуть, що насправді кількість хворих та інфікованих принаймні удесятеро більша. Найчастіше від ВІЛ потерпає міське населення, лідирують у статистиці великі міста – Дніпропетровськ та Кривий Ріг.

Матеріали до теми:

• Дитяча спокута за батьків. Народжені від ВІЛ-інфікованих матерів... • Співак Елтон Джон закликав українців активніше боротися зі СНІДом • Кількість хворих на СНІД зростає щодня
XS
SM
MD
LG