Доступність посилання

ТОП новини

«У полоні видобутку». За 2 тижні на шахті ім. Засядька 3 масштабні аварії і 106 загиблих. Метан продовжує вибухати, а шахтарі, ризикуючи, працюють


Наталка Коваленко, Олександр Лащенко Співробітники МНС продовжують сьогодні затоплення аварійних ділянок шахти імені Засядька. Упродовж двох тижнів на ній сталися 3 масштабні аварії, внаслідок яких загинуло 106 людей. Експерти запевняють, що шахта імені Засядька - одна з найкраще обладнаних в Європі. Але метан продовжує вибухати! І не лише на цій копальні. Загалом кількість смертей на українських шахтах зростає. Водночас зарплата гірника залежить від обсягів видобутку. І коли постає дилема — ризикувати і видобувати більше вугілля чи бути обачнішим і ретельніше дотримуватися норм безпеки — шахтарі часто ризикують. Чи можна змінити систему оплати праці гірників?

ГЛАС НАРОДУ:
Чи не боїтеся Ви спускатися в шахту після звістки про чергову аварію? — поцікавилися ми у гірників Донбасу.
- Та звикли уже, потрібно годувати сім''ю. Найголовніше стабільність, так як я уже 20 років тут працюю, стаж є.
- Там просто неможливо. По-перше, немає повітря і дихати немає чим. Там просто неможливо цілу зміну перебувати.
- Потрапили на цю глибину у ці гірничо-героїчні умови — і пішли проблеми. Я не міг навіть уявити, що те, що було зранку 1-го, повториться ввечері 2-го.
- Хвилююся, звичайно, але не звертаю на це увагу. Я звик уже.
- Видобуток вугілля такою кількістю людської крові — це не по-людськи. Такі шахти потрібно закривати.
Що змушує гірників іти у небезпечну шахту?

Торік смертей на українських шахтах було 168, позаторік 156. Шахтарі частіше гинуть не лише на державних підприємствах. На аварії у приватних шахтах, власники яких витрачають на безпеку більше коштів, випало торік сорок відсотків усіх випадків загибелі гірників. Що змушує людей, ризикувати життям і йти працювати у шахту, розповідає донецький кореспондент Радіо Свобода Тарас Москалюк:

«На питання, чому гірник іде працювати до небезпечного підприємства, робітники шахти імені Засядька та десятків шахт України відповідають завжди однаково: треба годувати родину.

Вони, звісно, взагалі могли б поміняти роботу. Але сьогодні один старий шахтар відповів журналістам так: "А чому Ви, журналісти, переходите з каналу на канал, а не йдете працювати на завод?"

На Донбасі безліч шахтарських династій. У одній родині можуть бути шахтарі-дідусі, які, до речі, ще працють, та шахтарі-онуки. Якщо у шахтарській сім''ї хтось і поступає до інституту, то цей навчальний заклад має готувати гірничих фахівців. Кажуть, що на шахті імені Засядька найвищі зарплати у галузі. Це виявилося, м''яко кажучи, не правдою.

Ще у першій день після першого вибуху 18 листопада дружина загиблого гірника Наталя Піскун поскаржилася, що її чоловік приносив додому не більше двох тисяч гривень. Отже, люди працюють для годування родини, це перше. А друге— неможливість працювати у іншій галузі. Чи то через звичку, чи то через традицію, чи то через відсутність іншої роботи. За інформацією Донецького обласного управління статистики, найбільш дефіцитною на Донеччині є спеціальність зварювальника. Але якщо всі гірники з шахти Засядька перевчаться на зварювальників, то буде вже більше на 5 тисяч людей. Вдови загиблих шахтарів звернулися до донецьких жінок з проханням не відпускати своїх синів працювати у шахту. Але виконати це прохання неможливо. Якщо стануть шахти, стане металургійна галузь, яка використовує коксівне вугілля. А Україна вже має дефіцит у 6 мільйонів тонн цього палива. А шахта Засядька щороку дає 3 мільйони. У разі закриття шахти економіка України просто зруйнується. Але пересічні мешканці шахтного селища загальними питаннями економіки не переймаються. Тим часом по Донецьку поповзли чутки, що з шахти звільнилися 600 гірників. Але поки що жодна інша шахта Донецька не прийняла на роботу таку кількість нових працівників».


У польських шахтах зарплата теж пов''язана із видобутком. Однак це не прямий зв''язок

У Польщі, як і в Україні, теж активно ведуть вуглевидобуток. Тут видобувають 100 мільйонів тонн вугілля на рік. Для порівняння варто зазначити, що в Україні планують добути цього року 82 мільйони тонн. У польських шахтах зарплата теж пов''язана із видобутком. Однак це не прямий зв''язок. Докладніше – варшавська кореспондентка Радіо Свобода Єва Поштар.

«На рівень заробітної плати в кінцевому рахунку має вплив рентабельність шахти: рівень видобутку, його кошт, ціна вугілля (експорту). Рівень зарплат встановлює самостійно кожна вугільна компанія. Це питання вирішується на основі договорів про заробітну плату, які підписують профспілки та керівництво вугільних компаній. У договорах береться до уваги економічний прибуток, але також соціальні вимоги профспілок.

Переломним моментом для функціонування польських шахт була минулорічна катастрофа у шахті Галемба, де загинуло 23 гірники.

Прокуратура після минулорічної катастрофи на шахті Галемба не знайшла доказів на порушення законів безпеки. Однак, нещодавно гірники цієї шахти анонімно із донесенням звернулись до правоохоронних органів і до преси. Вони записали магнітофонну плівку розмови із керівниками зміни, які наказували їм пошкодити системи безпеки від вибуху метану. Це були докази, за якими прокуратура відновила слідство у справі порушення законів безпеки у шахтах.

Від минулого року модифіковано систему страхування гірників, посилений нагляд за безпекою роботи гірників, продовжується реструктуризація шахт, планується приватизувати окремі із них.

У Польщі діє модифікована система страхування життя гірників. До минулого року вугільна компанія платила страхові виплати за кожного гірника, річна оплата становила близько 20 євро. В разі нещасного випадку, втрати життя, родина гірника отримувала відшкодування в розмірі дві з половиною тисячі євро.

Від цього року вугільна компанія підписала договір зі страховою компанією. Тепер від нещасних випадків застрахований працедавець, а не гірники. Тепер відшкодування може сягати 12, 5 тисячі євро. Кожен шахтар може особисто застрахуватись від нещасного випадку.

Гірнича галузь Польщі належить державі. Шахти належать до, так званих, вугільних компаній — державних спілок. Найбільшій із них належить 23 шахти, на яких працює 63, 5 тисячі гірників. Зараз тонна вугілля на польському ринку коштує близько 40 євро. У вівторок традиційне свято польських гірників — День Святої Варвари. Свято в народі називають «Барбурка»».


Кожен мільйон тонн видобутого палива коштує в Україні життя 3 гірників

Внаслідок 3 масштабних аварій на шахті імені Засядька за 2 тижні загинуло 106 людей та півтори сотні залишаються у лікарнях. Спускаючись до копальні, вони абсолютно прив’язані до виробітку: чим більше вугілля, тим краща зарплата. А норми безпеки часто залишаються на другому плані.

Погодинна оплата праці для шахтарів?

Олександр має 20-річний досвід роботи у шахтах. До того ж, побувавши у Німеччині, він може порівняти, як платять гірникам там, і як в Україні. Олександр наголошує: найоптимальніший варіант, за яким можна убити двох зайців — належну зарплату і ретельніше ставлення до норм безпеки — погодинна оплата праці.

«Датчики, які контролюють рівень метану, шахтарі замотують або целофаном , або куфайкою, або просто піднімають їх догори і концентрація невеличка. Тому що наша система оплати є преміальною. А саме, коли виконуєш план і видобуваєш більше вугілля або метрів більше пройдеш, тим більша заробітна плата. Я був у Німеччині, а там у них погодинна оплата праці і всі дотримуються правил техніки безпеки. Все-таки люди розуміють, що повинні заробляти гроші, але ще й знають, що додому треба прийти живим».

Запровадження погодинної оплати праці підтримує також голова Незалежної профспілки гірників України Михайло Волинець:

«Для того, щоб шахтарі не змушені були порушувати правила техніки безпеки в погоні за тоннами та за зарплатами, необхідно ввести саме систему погодинної оплати праці».

Ціна на видобуте в Україні вугілля нижча світової, і зарплата шахтарів — теж

Якими б не були можливі варіанти системи оплати праці шахтарів, треба зважати на те, скільки коштує видобуте в Україні вугілля. А ціна ця нижча світової. Констатує Олександр Хохотва, заступник голови Донецької облдержадміністрації, який має досвід роботи головного інженера та директора шахти на Донбасі. Тому треба виходити з тих можливостей, які є на сьогоднішній день.

«Для того, щоб говорити про підвищення шахтарям зарплати, потрібно щоб ціна була нормальною, а виробництво стало світовим. А так як ми цього не можемо досягнути, а вугільна промисловість нам потрібна, оскільки нічого іншого у нас немає, значить повинні із бюджету давати дотації. Інше питання, як їх давати – напряму шахтарям чи енергетикам? Якщо не можуть енергетики заплатити 84 євро, як пропонують нам поляки, тоді давайте їм 24 євро, щоб вони купили вугілля у шахтарів за стільки, скільки реально воно коштує. Тоді ми припинимо розмови про те, що ми гірникам даємо просто державну підтримку».

Сім''я кожного шахтаря, загиблого на шахті імені Засядька, отримає від держави в середньому по 300 тисяч гривень. Про це заявляв міністр вугільної промисловості України Сергій Тулуб. За його словами, розмір компенсації залежатиме від кількості членів родини загиблого, а також інших чинників. Як застраховане життя і здоров’я українських гірників, розповідає Геннадій Суслов, перший заступник голови Державного гірничого промислового нагляду України.

«Прийнятий Закон України «Про фонд соціального страхування від нещасних випадків та офіційного виробництва». Згідно з цим законом утворений Фонд соціального страхування від нещасних випадків та професійних захворювань. І всі підприємства, залежно від ступеня ризику, роблять певні внески. І потім уже із цього фонду виплачується компенсація і відшкодування постраждалим при аваріях».

А поки що на українських шахтах продовжують гинути гірники. Торік 168 загиблих, позаторік — 156. Цього року, з урахуванням загиблих на одній лише шахті Засядька, число смертей буде ще більшим.

Аудіозапис програми. Перша частина:

Аудіозапис програми. Друга частина:

Матеріали до теми:

• Що робити з вугільною промисловістю? • Хто такий Засядько? Що собою становить шахта його імені? • Вугільна трагедія • Копальня-вбивця імені Засядька • Вiктор Ющенко: Трагедiя в Донецьку є викликом усiй державнiй владі, а не лише вугiльнiй промисловості • «Убойна» шахта. Аварія на шахті ім. Засядька може стати найбільшою за всю історію незалежної України • Ціна українського вугілля – друге місце в світі за смертністю на шахтах
XS
SM
MD
LG