Доступність посилання

ТОП новини

«Вага Голови». Яким може бути вплив новообраного спікера Арсенія Яценюка?


Марічка Набока, Сашко Лащенко «Я не перша людина в Україні, але й не друга», — заявляв один із попередників Арсенія Яценюка на посаді голови Верховної Ради. За це крісло завжди вели запеклу боротьбу. Недаремно термін «спікеріада» з’явився і давно вже став звичним саме в Україні. 33-річному Яценюку вдалося зайняти місце у президії хоч із першої спроби, але не без труднощів. Якби забракло двох голосів, крісло глави парламенту залишалося б вакантним. На другий день після обрання Арсеній Яценюк зустрівся з представниками органів місцевого самоврядування, поділився своїм баченням того, що варто змінювати у держбюджеті, та водночас не забажав іти на засідання уряду, членом якого формально поки що є. Тож яким є справжній вплив цієї посади, і як оцінюють обрання Арсенія Яценюка?

ГЛАС НАРОДУ:
Чи справді "динозаври-політики" посунулися і дали шлях новій генерації?
Володимир, інженер:
- Вважаю, що нова генерація політиків приходить. Адже ті, що були, не справилися з ситуацією, яка на даний час є в країні.
Дарина, студентка:
- Ні, не буде такого. Думаю, скоро будуть знов перевибори, все буде повторюватися.
Артем, учитель:
- Сумніваюся, що це нова генерація. Це спеціальні люди проходять. Випадкових людей там немає.
Тетяна, лікар:
- Я вважаю, що Яценюк дуже перспективний політик. Він не думає про амбіції, на будь-якому місті показує себе компетентним.
Володимир, інженер-енергетик:
- Приходить нова генерація, нові молоді люди. Зі своїм світоглядом, зі своїм розумінням дійсності.
Нова людина на старій посаді

(AFP)
Яценюк почав обіймати високі посади в молодому віці. Уже в 27 років він став міністром економіки Автономної Республіки Крим. Як в автономії оцінюють його професіоналізм, розповідає кримський кореспондент Радіо «Свобода» Володимир Притула.

«Спочатку його не сприймали серйозно. Але він себе так поставив, так показав свою професійність, що, коли кримський уряд відправили у відставку, Яценюк був єдиним із міністрів, який потрапив у новий уряд».

Арсеній Яценюк – п’ята людина, яка обійматиме посаду Голови Верховної Ради незалежної України. Його попередники – Олександр Мороз та Іван Плющ, яким вдавалося це двічі, а також Володимир Литвин і Леонід Кравчук. Саме на початку грудня, 16 років тому, він звільнив крісло спікера парламенту, після обрання його Президентом України. Леонід Макарович схвалює прихід молодого покоління на керівні місця у Верховній Раді:

«Врешті-решт спроби старих динозаврів повернутися до керма провалилися. Бо нарешті потрібно віддати свої бажання новому поколінню, бо цьому ж не буде кінця. Кожен раз крісло буде маячити перед обличчям однією людини, яка весь час хотіла б у ньому сидіти й управляти всім і вся, керуючись більшовицькими методами управління».

Якщо говорити про повноваження спікера Ради, виписані у Конституції, їх небагато, констатує Леонід Кравчук. Але на практиці вплив спікера неабиякий:

«Фактично в Україні так склалося, що спікер відіграє більш вагому роль, ніж зазначено в повноваженнях, визначених Конституцією. Роль спікера підвищилася після внесення у 2005 році змін до Конституції. Тепер важливою є коаліція і обраний коаліцією уряд».

Підводні камені й можливі небезпеки посади

За статтею вісімдесят восьмою Конституції України, Голова Верховної Ради має такі обов’язки: веде засідання Ради; організовує роботу парламенту, координує діяльність його органів; підписує акти, ухвалені народними депутатами; представляє Верховну Раду у відносинах з іншими органами державної влади та органами влади інших держав; організовує роботу парламентського апарату. Про можливі підводні камені посади спікера розповів Олександр Мороз, котрий має загальний досвід керування Радою у майже п’ять з половиною років.

«Треба мати підтримку в депутатському корпусі, треба знати технологію процесу для того, щоб правильно сформувати порядок денний, працювати з комітетами, знати роботу апарату, знати рівень підготовки того чи іншого документа, потім усе це в сукупності вирішувати на передзасіданні, що забезпечує потім успіх при остаточному розгляді».

Книговидавець, письменник Віталій Капранов, зі свого боку, вважає, що у всіх попередніх спікерів Верховної Ради найсерйознішою проблемою була манія величі. І це впливало на ту роль, яку відігравав голова парламенту в житті країни:

«Вони всі скочувалися до того, що починали власні бажання кроїти на всю роботу ради».

…Обидва носять окуляри, обидва енергійні, освічені молоді, одному зараз – 33 роки, а іншому тоді було 35, один у такому віці очолив парламент, а інший – уряд... Схожого між нинішнім спікером Верховної Ради України Арсенієм Яценюком та колишнім головою уряду Росії Сергієм Кирієнком справді чимало. Однак чи вдасться молодому українському політикові уникнути долі свого російського колеги, якому вдалося протриматися на високій посаді лише чотири місяці? Поки рано давати прогнози. Але поява такого молодого політика на владному Олімпі – швидше виняток, ніж початок певної тенденції, стверджує політолог Володимир Корнілов.

«Поки що, на жаль, яку партію не взяти, майже всі з покоління тридцятирічних, страждають на ті ж хвороби, що й їхні старші товариші. Вони так само відірвані від суспільства, так само не розуміють світові процеси – економічного, політичного розвитку. Але, здається, Яценюк є винятком».

На спікерство Арсенія Яценюка впливатиме те, що він не має зараз своєї фракції, констатує політолог Віктор Небоженко.

«Він дуже дивний спікер — спікер, у якого нема своєї фракції. І не віриться поки що, що він себе проявить як лідер парламентаризму в найближчі декілька місяців».

Першим випробуванням для співпраці Яценюка з Тимошенко виявиться формування нового уряду і обрання нового Прем’єра.

Аудіозапис програми. Перша частина:

Аудіозапис програми. Друга частина:
XS
SM
MD
LG