Доступність посилання

ТОП новини

Чи стануть Косово і Сербія одночасно членами ЄС? Підвищення ціни на середньоазійський газ ляже на плечі України. (Огляд європейської преси).


Василь Зілгалов Прага, 6 грудня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – У європейській пресі триває дискусія з приводу майбутньої долі сербського Косова, і оглядачі переймаються, насамперед, можливими засобами примирення Белграда та Пріштини. Чимало газет пишуть про нові ціни на газ із Росії та прогнозують наслідки підвищення ціни на блакитне паливо для України.

Європейські газети складають цілком протилежні сценарії розвитку подій довкола Косова на випадок, коли Приштина після 10 грудня оголосить в односторонньому порядку про свою незалежність від Сербії, яка і чути не бажає про втрату частини своєї території, де проживає нині сербська меншина. Так, лондонська «Таймз» вважає, що самопроголошення незалежності Косова викличе не лише збройний конфлікт, а й стане сигналом для багатьох провінцій, котрі прагнуть незалежності. Навіть у Європі, на думку «Таймз», таких провінцій вистачає, і газета наводить приклади Шотландії у Великій Британії та Фландрії і Валлонії в Бельгії. Газета також пише про відсутність повного консенсусу щодо майбутнього незалежного Косова серед членів ЄС.

Німецька «Зюддойче Цайтунґ» наголошує на тому, що ЄС має контролювати процес проголошення незалежності Косова і гальмувати поспішність Приштини та необдумані дії Белграда. Тоді як, наприклад, англійська «Ґардіан» вважає, що ЄС має переконати Приштину відкласти проголошення незалежності хоча б до завершення президентських виборів у Сербії – до початку лютого 2008 року. Ця газета також прогнозує, що в найближчому майбутньому до ЄС увійдуть два нових члени – Сербія і Косово.

Чого чекати від підвищення ціни на блакитне паливо для України

Швейцарська «Нойє Цюрхер Цайтунґ» пише у четвер про хвилю підвищення внутрішніх російських, російських імпортних та середньоазійських імпортних цін на газ. Газета також зауважує, що з одного боку – це заспокоєння європейців, у разі погодження між російським монополістом «Ґазпромом» та Києвом цін на газ для України і транзитних цін через українську газотранспортну мережу. З іншого боку, «Нойє Цюрхер Цайтунґ» наголошує, що весь тягар підвищення середньоазійських цін і можливих втрат Москви від цього «впаде на Україну та компанію «РосУкрЕнерго».
XS
SM
MD
LG