Доступність посилання

ТОП новини

16 років від розпуску СРСР та утворення Співдружності Незалежних Держав


Віталій Пономарьов Київ, 7 грудня 2007 року (RadioSvoboda.Ua) – Завтра виповнюється 16 років від того дня, коли у Біловезькій Пущі керівники Білорусі, Росії та України заявили про створення Співдружності Незалежних Держав. Відтак, за три тижні до своєї шістдесят дев’ятої річниці Радянський Союз як федеративна держава і суб’єкт міжнародного права перестав існувати.

Союз Радянських Соціалістичних Республік був утворений 30 грудня 1922 року Білоруссю, Закавказькою федерацією, Російською федерацією та Україною. 1936 року Закавказька федерація була ліквідована, і республік-співзасновниць Союзу залишилося троє. Наприкінці 1991 року Радянський Союз почав розпадатися на окремі незалежні держави, і керівники республік-співзасновниць домовилися про те, щоб зробити демонтаж Союзу керованим.

У неділю 8 грудня в урядовій резиденції у Біловезькій Пущі неподалік Берестя у Білорусі була укладена Угода про створення Співдружності Незалежних Держав. Її підписали голова Верховної Ради Білорусі Станіслав Шушкевич, президент Росії Борис Єльцин та за тиждень перед тим обраний президентом України Леонід Кравчук. Вони також заявили про припинення існування Радянського Союзу як держави та суб’єкта міжнародного права. На другий день після підписання Біловезької угоди Верховна Рада України із застереженнями ратифікувала її.

21 грудня в Алма-Аті до Угоди про створення СНД приєдналися Азербайджан, Вірменія, Казахстан, Киргизстан, Молдова, Таджикистан, Туркменістан та Узбекистан. Столицею Співдружності був обраний Мінськ. А 25 грудня у Москві о 19 годині 38 хвилин з флагштоку над куполом Кремлівського палацу був спущений прапор СРСР, і його президент Михайло Горбачов подав у відставку: «Співгромадяни! В силу ситуації, що склалася з утворенням Співдружності Незалежних Держав, я припиняю свою діяльність на посту президента СРСР».
XS
SM
MD
LG