Доступність посилання

ТОП новини

В Івано-Франківську діє вже майже сто будинкових комітетів


Галина Добош Івано-Франківськ, 7 грудня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Чи не щодня в Івано-Франківську реєструються нові будинкові комітети. Розуміючи, що на ЖЕКи надія невелика, люди об''єднуються, щоб наводити лад у своїх будинках. Хоча не все тут легко. Та й законодавчо не визначені права і обов''язки будинкових комітетів.

Майже анекдотичну історію розповіла сусідка Ользі Бачинській: гості, побачивши в під’їзді фіранки і квіти, вирішили, що заблудились. Більше двох років Ольга Олексіївна, економіст за фахом, очолює будинковий комітет в одному з будинків по вул. Вовчинецькій – один із перших в Івано-Франківську. Каже, що нелегко було переконати людей в необхідності такого об’єднання.

Ольга Бачинська: «Нам було тяжко, ми були одні з перших. Ми мали і непорозуміння, нас не всі хотіли слухати: і владні структури, і керівні органи, і управлінські структури. А дехто взагалі сприймав нас в штики і погрожував, що «ми нічого з вами не будемо робити і працювати не будемо, що це ви затіяли, дурницями займаєтесь». Скептики ще до цього часу є. Але це один зі шляхів реформування житлово-комунального господарства. Можливо, не ідеальний, але в усякому разі щось треба було зробити. Тут ми і вирішили: давайте попробуємо, що ми самі для себе можемо зробити. Коли все приносять тобі на тарілочці з золотою кайомочкою, не ціниться це. Тут треба дати, можливо, як то кажуть, не стільки рибу, як вудку, щоб ти міг собі сам створити такі умови».

Перша спільна справа – почистили підвал, зробили його сухим, старе залізяччя здали на металобрухт, за виручені гроші встановили 37 решіток на підвальних вікнах. Вже згодом пофарбували газову трубу, зробили освітлення під’їзду, накрили дашок.

Включилися в проект Програми розвитку ООН

Із ремонту підвальних розгалужень почали і мешканці 25-го будинку по вул. Стуса. Тут будинковий комітет очолює Галина Гринюк, мати трьох хлопців, яка завжди додає, що дівчинка ще попереду. Тоді включилися в проект Програми розвитку ООН, згідно з яким порівну кошти виділялися від міжнародних донорів, міського бюджету і 10 відсотків від мешканців будинку. Зараз Галину ще й обрали головою Асоціації будинкових комітетів.

Якщо процес реєстрації в органах юстиції, в реєстраційній палаті проходив швидко і безпроблемно, то з податковою не все так легко – це стосується і будинкових комітетів, і асоціації.

Галина Гринюк: «Ми неприбуткова організація і щоб внести нас у реєстр неприбуткових організацій, є певні вимоги. І ми хотіли б отримати такий код неприбутковості, по якому як звичайна неприбуткова організація могли і членські внески мати, і, можливо, якусь благодійну допомогу. Треба ж нам за щось існувати. Нам же такий хочуть дати код неприбутковості, за яким ми можемо хіба що отримувати дотації від державних органів або якісь ґрантові кошти. А якісь інші кошти ми не можемо мати. Ми не можемо самі вкладати кошти на розвиток цієї асоціації, ні якусь допомогу від спонсорів взяти, ну нічого».

Важливим кроком для активізації будинкових комітетів в Івано-Франківську стали міжнародні проекти – спершу Програма розвитку ООН з муніципальних питань, згодом проект Євросоюзу з роздільного сортування сміття. Ольга Бачинська вважає, що передбачити створення таких об''єднань слід було значно раніше – при приватизації квартир – і законодавчо це закріпити.

Ольга Бачинська: «Ми упустили момент – наші вищі чини, коли прийняли закони про приватизацію квартир, тут же треба було ставити питання про створення якихось таких будинкових комітетів, об''єднань і тут же створювати умови для того, щоб підготувати будинок для передачі органам самоорганізації населення або об''єднанню співвласників багатоквартирних будинків або іншій структурі, громаді, яка б могла утримувати цей будинок. А зараз повертатися і казати, що ми мусимо утримувати і приміщення загального користування, вже важче».

Ніхто чужий не прийде наводити порядок

При створенні будинкових комітетів є дуже багато «якщо»: якщо знайдуться люди-ентузіасти, котрі готові взяти на себе організаційні обов''язки, якщо підтримають мешканці, якщо буде порозуміння зі владою...

Ольга Бачинська: «Ми не просто сидимо й чекаємо: дайте нам. Ні, ми робимо те, що ми можемо зробити, а вже більший об''єм робіт – звертаємося до органів влади, щоб вони нам допомогли. У цьому і полягає спільна робота між громадою і владою. І тут не може бути протистояння».

Майже щодня в Івано-Франківську реєструються нові будинкові комітети. Приклад одних надихає інших. Та й приходить усвідомлення: ніхто чужий не прийде наводити порядок.

Матеріали до теми:

• У Луганську люди живуть без води у квартирах. На черзі відключення тепла? • Ужгород тоне в темряві • Коли дійде газ до гірських сіл Закарпаття? • КОМУ У МОРОЗИ ЖИТИ ДОБРЕ?
XS
SM
MD
LG