Поляки хочуть рятувати від лісорубів первісний ліс, що зберігся на території Біловезької пущі |
(WWF Polska / I.Chojnacki) |
Близько двох років тому активісти зелених організацій звернулись до Леха Качинського із закликом: «Президенте, рятуй Біловезьку пущу». Це був камінчик, що зрушив громадську активність поляків. Наприкінці цього тижня екологи передали президентові та прем''єр-міністру Польщі 100 тисяч підписів громадян на захист Біловезької пущі.
«Нам не треба вибирати: важливіша доля людини або зубрів...»
Первісний ліс Біловезької пущі |
(WWF Polska / I.Chojnacki) |
Річ у тім, що у запропонованих парламентові законопроектах знайдений компроміс між захистом природи та збереженням місцевої інфраструктури. Фахівці вказують на те, що встановлення на всій території Біловезької пущі державного природного заповідника довело б до краху місцеві деревопереробні заводи.
Представник польського відділення Світового екологічного товариства Стефан Яким’юк з цього приводу зазначив: «Маємо бути свідомі того, що лише 17 відсотків пущі на польському боці білорусько-польського кордону зараховані до Національного парку. Однак на всій її території ведеться заготівля лісу. Ми, екологічне товариство, не погоджуємося з цим!»
Можна досягти великих прибутків від «зеленого туризму»?
Фахівці наголошують на тому, що збільшення площі державного природного заповідника зовсім не означає економічного краху місцевих підприємців. Можна досягти великих прибутків від «зеленого туризму», вважають вони.
Стефан Яким’юк: «Нас підтримує 100 тисяч поляків, польські експерти, представники Ради Європи. Експерт Ради Європи минулого року підтвердив наші зауваження про те, що влада неоднозначно ставиться до цінностей природи».
На думку фахівців, для успіху проекту необхідно поширювати серед поляків екологічні знання.