Винахідник, директор підприємства «ВАЛАР» Валерій Арциховський |
(RadioSvoboda.Ua) |
Валерій Арциховський: «Найосновніше, що розпилення цього порошку відбувається на висоті і розпилений порошок по заданому закону насичення осідає на це вогнище і гасить його найбільш ефективно. Попаде точно туди, куди треба».
Розроблені дві моделі – на основі КРАЗу і «Газелі». Комплекс ефективніший за ті, що існують, у 30-40 разів – це висновки експертів.
Щороку у світі близько тисячі лісових пожеж
Колектив розробників установки «Борисфен» |
(RadioSvoboda.Ua) |
Роман Поціхович: «У Карпатах протягом останніх п’яти років лісових пожеж як таких не зафіксовано. Фіксуються поодинокі випадки загорання, переважно лісової підстилки, що значної шкоди лісовому господарству та тим насадженням не завдає. У нас кліматичні умови не сприятливі для виникнення і поширення великих лісових пожеж. Наші лісові масиви мають велику кількість потічків різноманітних, які перешкоджають поширенню лісових пожеж».
В інших країнах зацікавилися, а влада у Києві – ні!
А якщо інші умови? Маємо гіркий приклад цьогорічної пожежі на Херсонщині. Між тим урядовці великого зацікавлення розробкою прикарпатців не проявили.
Валерій Арциховський: «Ми зверталися в МЧС, нам дуже скромно відповіли, що це не потрібно Україні».
Це вже зараз, після конкурсу, його організатори сприятимуть пошуку інвестора. Є вже запити з Австралії, Нової Зеландії, Ізраїлю, Канади. Вестимуться переговори через державну компанію «Укрспецпроект». Але чи не стане через рік-другий ця розробка вже не «нашою»?
Валерій Арциховський: «Ми б хотіли, щоб виробництво було тут, у Франківську. У нас є заводи, які стоять, пропадають, здихають. Це ж серйозний ринок – 2 тисячі таких комплектів у рік – це дуже багато. А інвестори хочуть, щоб у себе це було. Вони хочуть тут зробити, випробувати тут, оцінити тут, а вже там робити своє».
«Не вміємо ми ще достатньо цінувати інтелектуальну власність»
Схема установки "Борисфену" |
(RadioSvoboda.Ua) |
Богдан Середюк: «Якщо економіка хромає, то воно відбивається і на інтелектуальній власності. А загальна ситуація така, що зараз будь-які виробники, будь-які підприємці хочуть впроваджувати ті новшества, ті нові товари, ті нові конструкції, прилади і т.д., які дають зразу ж віддачу. А хто хоче займатися експериментальною розробкою, далі розвивати, перевіряти? На це все потрібні кошти, на науку».
Експерти підрахували, що на світовому ринку потреба в таких комплексах як «Борисфен» – понад дві тисячі.