Доступність посилання

ТОП новини

Прикарпатські науковці розробили принципово нову установку для гасіння лісових пожеж


Галина Добош Івано-Франківськ, 12 грудня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Переможцем всеукраїнського конкурсу інноваційних проектів (а їх було більше сотні з різних галузей науки і техніки) став проект Івано-Франківського науково-виробничого підприємства «ВАЛАР» – самохідний комплекс «Борисфен» для гасіння лісових пожеж. На цю продукцію вже є запити з Австралії, Нової Зеландії, Ізраїлю та Канади.

Винахідник, директор підприємства «ВАЛАР» Валерій Арциховський
(RadioSvoboda.Ua)
За 6 років діяльності у науково-виробничого підприємства «ВАЛАР» близько 30 розробок, 140 патентів. Установка «Борисфен» унікальна, не має аналогів у світі. Розповідаючи про неї, директор підприємства Валерій Арциховський порівнює з іншими методиками. Гасіння струменем води – треба близько підходити до вогню, проблема підвозу води; з гелікоптера не завжди точне потрапляння у вогнище; гранати-вогнегасники і ракети вибухають на землі, з утворенням осколків. Принцип дії «Борисфену» – гасіння пожежі порошком, комп’ютерне управління, система самонавчальна – при повторній пожежі знає, як діяти. Постріл безшумний, осколків нема.

Валерій Арциховський: «Найосновніше, що розпилення цього порошку відбувається на висоті і розпилений порошок по заданому закону насичення осідає на це вогнище і гасить його найбільш ефективно. Попаде точно туди, куди треба».

Розроблені дві моделі – на основі КРАЗу і «Газелі». Комплекс ефективніший за ті, що існують, у 30-40 разів – це висновки експертів.

Щороку у світі близько тисячі лісових пожеж

Колектив розробників установки «Борисфен»
(RadioSvoboda.Ua)
За статистикою, щороку у світі виникає близько тисячі лісових пожеж. «Борисфен» можна використовувати також для дезактивації територій при хімічних забрудненнях, при пожежах у висотних будинках. Розробники не орієнтувалися на локальну проблему, скажімо, пожежі в карпатських лісах. Бо тут, за словами головного фахівця відділу охорони і захисту лісів обласного управління лісового та мисливського господарства Державного комітету лісового господарства України Романа Поціховича, є природні стримуючі чинники.

Роман Поціхович: «У Карпатах протягом останніх п’яти років лісових пожеж як таких не зафіксовано. Фіксуються поодинокі випадки загорання, переважно лісової підстилки, що значної шкоди лісовому господарству та тим насадженням не завдає. У нас кліматичні умови не сприятливі для виникнення і поширення великих лісових пожеж. Наші лісові масиви мають велику кількість потічків різноманітних, які перешкоджають поширенню лісових пожеж».

В інших країнах зацікавилися, а влада у Києві – ні!

А якщо інші умови? Маємо гіркий приклад цьогорічної пожежі на Херсонщині. Між тим урядовці великого зацікавлення розробкою прикарпатців не проявили.

Валерій Арциховський: «Ми зверталися в МЧС, нам дуже скромно відповіли, що це не потрібно Україні».

Це вже зараз, після конкурсу, його організатори сприятимуть пошуку інвестора. Є вже запити з Австралії, Нової Зеландії, Ізраїлю, Канади. Вестимуться переговори через державну компанію «Укрспецпроект». Але чи не стане через рік-другий ця розробка вже не «нашою»?

Валерій Арциховський: «Ми б хотіли, щоб виробництво було тут, у Франківську. У нас є заводи, які стоять, пропадають, здихають. Це ж серйозний ринок – 2 тисячі таких комплектів у рік – це дуже багато. А інвестори хочуть, щоб у себе це було. Вони хочуть тут зробити, випробувати тут, оцінити тут, а вже там робити своє».

«Не вміємо ми ще достатньо цінувати інтелектуальну власність»

Схема установки "Борисфену"
(RadioSvoboda.Ua)
На комплекс «Борисфен» науково-виробниче підприємство «ВАЛАР» має український патент, але він діє тільки в Україні. Нашій 16-річній патентній системі важко конкурувати, приміром, із англійською, якій за 300. Та й не вміємо ми ще достатньо цінувати інтелектуальну власність, вважає Богдан Середюк, голова обласного товариства винахідників та раціоналізаторів.

Богдан Середюк: «Якщо економіка хромає, то воно відбивається і на інтелектуальній власності. А загальна ситуація така, що зараз будь-які виробники, будь-які підприємці хочуть впроваджувати ті новшества, ті нові товари, ті нові конструкції, прилади і т.д., які дають зразу ж віддачу. А хто хоче займатися експериментальною розробкою, далі розвивати, перевіряти? На це все потрібні кошти, на науку».

Експерти підрахували, що на світовому ринку потреба в таких комплексах як «Борисфен» – понад дві тисячі.
XS
SM
MD
LG