Доступність посилання

ТОП новини

Польська залізниця на шляху до приватизації


Єва Поштар Варшава, 11 грудня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Цього тижня на залізні дороги північного регіону Польщі виїхали поїзди британсько-польської приватної компанії «PCC Arriva». Так сталось тому, що місцева влада вирішила зробити ставку на приватизацію частини маршрутів приміського та міжміського залізничного транспорту. Дотеперішній монополіст на ринку перевезень – компанія «Польська державна залізниця» змушена частково поступитись приватним перевізникам.

У Варшаві уже три роки тому почалась приватизація залізничного транспорту. Мерія створила власну залізничну транспортну компанію. На фото: поїзд варшавської компанії «Швидка міська залізниця».
(skm.warszawa.pl)
2001 рік для «Польської державної залізниці» був переломним моментом. Відтоді силою закону про комерціалізацію та приватизацію державних підприємств державне транспортне підприємство було розділене на більше ніж 10 компаній. Кожна з них володіє окремим сектором польської залізниці: енергетикою, інфраструктурою, регіональними та міжрегіональними перевезеннями. Наступним етапом має бути приватизація державних залізничних компаній. Це важливо, оскільки за рішенням ЄС після 2010 року польський ринок залізничних перевезень має бути відкритим для закордонних інвесторів.

«Ми почали бунт проти цього...»

Окремі підрозділи державної компанії «Польська державна залізниця» використовують позицію монополіста на ринку перевезень для нав’язування клієнтам своїх цін. А, скажімо, в Куявсько-Поморському воєводстві було так, що хоч субсидії на залізницю збільшувались, із розкладу вибувало щораз більше поїздів, навіть було ліквідовано сполучення з окремими містами.

Представниця регіональної ради Куявсько-Поморського воєводства Беата Кжемінська розповіла: «Ми почали бунт проти цього. Новий голова регіональної ради спільно з головами районних рад рішуче сказали: «Ні! Ми вимагаємо повернення анульованих залізничних маршрутів!»

Державна залізниця почувала себе впевнено, оскільки силою польського закону на плечі місцевої влади лягає обов''язок виділяти субсидії для здійснення регіональних залізничних перевезень. Таким чином у 2007 році витрати на залізничний транспорт обійшлись місцевій владі близько 12 мільйонів євро.

Вирішенням проблеми стало проголошення тендеру на обслуговування місцевого транспорту. Переможцем став консорціум «PCC Arriva». Консорціум забажав 13 злотих за кілометр перевезень. Для порівняння, державна залізниця пропонувала близько 19 злотих. І ось цього тижня на залізні дороги регіону вирушило 14 поїздів, які обслуговуватимуть 30 відсотків місцевих маршрутів у північній Польщі.

Конкуренція змусила держзалізницю покращити якість послуг

Правила вільного ринку все-таки змусили дотеперішнього монополіста піти назустріч пасажирам. Компанія «Польська державна залізниця» почала модернізацію вагонів, її поїзди стали чистішими, менше запізнюються.

Представниця регіональної ради Куявсько-Поморського воєводства Беата Кжемінська захоплена результатами змін у транспорті.

«Ми ще не досягли ідеальних розв''язок, якщо йдеться про залізничний транспорт у Польщі. Однак цей вид транспорту працює у нас набагато краще, ніж колись. Нам вдалося вирішити здавалося невирішальні проблеми», – наголосила пані Кжемінська.

Приватизацію місцевого залізничного транспорту вже проведено у Варшаві та Мазовецькому регіоні Польщі.
XS
SM
MD
LG