Директор Інституту зовнішньої політики Григорій Перепелиця наголосив: «Ми перебуваємо в перехідному періоді, коли не можна визначити довготермінові цілі. Тобто, визначити можна, але їх реалізувати дуже важко, оскільки, очевидно, ця ситуація внутрішня через пік перейде у нову виборчу кампанію – президентську. А саме Президент, як ви знаєте, за конституційними повноваженнями і реалізує зовнішню політику».
Пан Перепелиця також назвав програму-мінімум української влади у сфері зовнішньої політики.
«Завдання номер один – це завершення вступу України до СОТ і далі формування з Євросоюзом зони вільної торгівлі, а також продовження роботи над посиленою угодою з ЄС. Безумовно, для нас важливим буде не сам початок переговорів з ЄС щодо зони вільної торгівлі, а те, на яких умовах Україна приєднається до цієї зони», – зазначив Григорій Перепелиця.
Досвід Словаччини може знадобитися
Експерти Інституту зовнішньої політики і дослідницького Центру імені Розумкова наголосили: поліпшення життя пересічних українців – запорука сприйняття та підтримки ними євроатлантичної інтеграції країни. А радник Посольства Словаччини Аттіла Сеп поділився досвідом своєї держави: словаки підтримали ідею вступу до НАТО та ЄС лише після того, як відчули зміни на краще. Збільшилась кількість іноземних інвестицій, відповідно зросли зарплати людей; влада надала більше прав місцевим громадам і приватній ініціативі; судову систему було звільнено від корупції – це те, що дозволило Словаччині сміливо вступити до НАТО та Євросоюзу.
Головне – консолідація політикуму
Торкаючись питання вступу України до НАТО, експерт Інституту зовнішньої політики Олександр Палій заявив, що досвід країн «нової Європи» свідчить: головне – консолідація політикуму.
Олександр Палій: «У Болгарії досі не існує абсолютної підтримки приєднання до НАТО: вступ до Альянсу підтримує 40 відсотків. Але, тим не менше, країна вже інтегрована у НАТО. Тобто, для інтеграції у НАТО потрібна критична маса політичних еліт».
Програмою-мінімум для українського політикуму на міжнародній арені експерти називають: пошук консенсусу щодо євроатлантичного курсу України, проведення необхідних реформ і доведення до успішного закінчення таких важливих завдань, як вступ до СОТ і розробка посиленої угоди з Євросоюзом.