Доступність посилання

ТОП новини

Лідери ЄС підписують новий базовий договір


Наталія Вікуліна Лісабон-Брюссель, 13 грудня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – У четвер на саміті ЄС у Лісабоні відбудеться офіційна церемонія підписання «Договору про реформи» – нової базової угоди Євросоюзу, необхідної для успішного функціонування ЄС після розширення 2004 і 2007 років. Після того, як лідери Євросоюзу підпишуть угоду, настане черга її ратифікувати, у той час як деякі країни ЄС вимагають провести референдум із цього питання.

«Договір про реформи» являє собою полегшену версію Європейської Конституції, яка так і залишилася на папері. 2005 року французи і нідерландці відхилили її на референдумах, що спровокувало інституційну кризу.

У жовтні цього року лідерам Євросоюзу вдалося знайти компроміс з країнами, які мали заперечення, і схвалити текст нової угоди ЄС. Ось що сказав прем’єр-міністр головуючої в Євросоюзі Португалії Жозе Сократеш: «Підписання «Договору про реформи» нині виглядає простою формальністю. Однак існують певні застереження. Річ у тім, що в кількох країнах Євросоюзу громадяни вимагають провести референдум, де вони мають висловити своє ставлення до документа. Серед таких країн були Франція, Нідерланди і Британія, однак вони погодилися ратифікувати угоду в національних парламентах, а референдуми не проводити. До цього табору в середу приєдналася і Данія, уряд якої оголосив, що не проводитиме всенародне голосування з цього питання, а ратифікує документ через парламент, члени якого загалом підтримують угоду. Тож єдиною країною, яка має провести референдум з цього питання, залишається Ірландія».

Угода передбачає посаду президента ЄС, який не матиме власні гімн і прапор

А сама церемонія підписання «Договору про реформи» має виглядати не так, як це було заплановано. Річ у тім, що британський прем’єр-міністр Ґордон Браун врешті піддався тиску німецького канцлера Анґели Меркель і голови Єврокомісії Жозе Мануеля Баррозу і погодився прибути на підписання, але пізніше. Він, отже, пропустить головну церемонію. Прем’єр Британії пояснює свій крок тим, що має виступити перед одним із комітетів Палати громад. Тож Браун з’явиться лише під час урочистого ланчу після підписання, потім він зустрінеться з португальським прем’єром Сократешем, а вже після цього підпише угоду один.

«Договір про реформи» передбачає, що Євросоюз створить посаду президента замість головування країн-членів по черзі кожні півроку. Запланованої раніше посади міністра закордонних справ ЄС не буде, натомість розширяться повноваження Верховного представника Євросоюзу із зовнішньої політики й політики безпеки. Угода не передбачає, що ЄС матиме власні гімн і прапор, як про це згадувалося у початковому тексті документа. Планується обмежити право вето кожної країни. Рішення ухвалюватиметься, якщо за нього проголосувало дві третини країн ЄС, де мешкає не менше половини населення Євросоюзу.
XS
SM
MD
LG