Доступність посилання

ТОП новини

Різдвяний заклик понтифіка до миру. Собор Святого Петра у Ватикані


Наталка Кудрик Рим, 25 грудня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Святкуючи Різдво Христове, Папа Римський закликав до миру в усьому світі, а передусім в Африці та на Близькому Сході. Опівдні, у різдвяному посланні «Urbi et Orbi» («Місту (Риму) і світу»), Бенедикт XVI побажав, щоб Христове світло принесло надію усім, хто перебуває у темряві злиднів, несправедливості і війни. Дитятко Ісус має наповнити керівників урядів мудрістю та відвагою шукати і знаходити гуманні розв’язання конфліктів, наголосив понтифік. Під час нічної урочистої меси Святіший отець закликав не забувати про духовність у сучасному матеріальному світі і знаходити час для Бога. Святкові богослужіння проходили у Ватикані, в найвідомішому у світі і найбільшому християнському храмі – у соборі Святого Петра.

Біля базиліки Св. Петра під час благословіння Папи
(RadioSvoboda.Ua)
У монументальному фасаді базиліки Святого Петра з-поміж колон вирізняється середній балкон, котрий ще називають Ложею благословінь. З цього місця оголошують результати виборів нового Папи, а найчастіше понтифік благословляє людей. Так і сьогодні Бенедикт XVI промовив різдвяне привітання 63 мовами світу, зокрема, й українською. «Веселих свят! З Різдвом Христовим і Новим роком!»

На закінчення пролунало його апостольське благословення «Urbi et Orbi». «Нехай світло цього дня, Христове світло, шириться всюди, увійде в наші серця, просвітить і зігріє наші оселі, принесе спокій і надію у наші міста, а світові надасть миру. Це моє привітання до усіх, хто мене слухає».

Собор збудували на символічному місці

Еліптичний простір площі Святого Петра вщент заповнений людьми – навпроти величний собор. Базиліку почали зводити на символічному місці. У І столітті після Різдва Христового Апостол Петро, учень Ісуса Христа, прийняв тут мученицьку смерть за те, що у Римі, тодішньому центрі язичництва, проповідував Євангеліє. Тіло святого поховали біля місця страти на території цирку Нерона.

Над могилою, котру вшановували християни, імператор Костянтин з 324 року почав будувати базиліку. Але у 1506 році Папа Юлій ІІ на місці старої базиліки вирішив звести новий собор, і його створили відомі майстри Браманте, Рафаель і Мікеланджело.

На куполі храму, за задумом Мікеланджело, височіє хрест, який вказує на місце поховання Святого Петра. Фасад будівлі увінчаний статуями Ісуса Христа, Івана Хрестителя та 11 Апостолів. До храму ведуть п’ять високих воріт.

Ікони князів Руси-України

Найбільший собор християнства вміщує 60 тисяч осіб. Витончені пропорції будівлі дещо приховують її монументальність. Зазвичай відвідувачі базиліки починають огляд з першого правого нефу, де розташована знана скульптура Мікеланджело «П’єта» – Діва Марія з тілом Христа на колінах. Далі в глибині древня статуя Апостола Петра, який благословляє. Його бронзові стопи вилискують через торкання рук паломників. Завмирає погляд біля гігантського балдахіна заввишки 30 метрів, під його колонами – головний престол. Звідси святу літургію служить тільки Святіший отець.

Усередині храму поховані Папи Римські, проголошені святими або блаженними. Святий Йосафат Кунцевич – єдиний український святий, похований у соборі Святого Петра у Римі. Тут також є ікони князів Руси-України Володимира та Ольги.
XS
SM
MD
LG