Доступність посилання

ТОП новини

Різдво біля зачиненого храму


Юлія Рацибарська Дніпропетровськ, 25 грудня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Дніпропетровські католики вже вп’ятнадцяте зустрічали Різдво просто неба, під стінами напівзруйнованої будівлі, що колись була костелом. Споруда є пам’яткою архітектури 19-го століття, і вже більше як десятиліття громада домагається її повернення.


Однак поки що суди на боці юридичних власників, приватної фірми, зареєстрованої у США, вона придбала будівлю 1998 року. І попри це католики, які зібралися вчора ввечері до колишнього храму на різдвяну месу, або, як її називають, пасти́рку, були сповнені, як вони самі казали, світлого передчуття народження Божого Дитятка.

Католицька громада Дніпропетровська не така вже й велика, але дружна. Перед богослужінням люди посиділи за спільною вечерею, де ділилися білим хлібом і куштували 12 пісних страв, складали один одному привітання.

Віншування і подарунки в родинах лишили на сьогоднішній ранок. Сім’ї, з якими я спілкувалась, говорили, що передусім на Різдво намагаються виконувати забаганки дітей – готують солодощі, іграшки. Чоловіки ж із дружинами, родичами обмінюються суто символічними подарунками. Що ж до побажань, то традиційним є зичення народження Ісуса Христа у вертепі душі кожної людини.

Представник католицької громади брат Роман, стоячи перед будівлею храму, каже: «Серце щемить, що ці стіни не можуть обігріти Дитятко Ісуса, захистити його від снігу та дощу, бо дах знищено. Але це наближає нас до тієї атмосфери – Ісус теж народився в холодній стайні, на сіні, – наближає нас до Нього».

За храм і моляться, й судяться

Судова тяганина навколо права власності на будівлю костелу триває вже десять років. Власне, і вчора дніпропетровські католики під плакатом з написом «Богові – Боже!» молилися за повернення святині.

Юридичні ж власники поки на поступки не йдуть: вони стверджують, що приватизували споруду не як храм, а як будівлю спортлото, якою вона була за радянських часів. Однак і прокуратура Дніпропетровської області, і католицька громада наполягають на незаконності продажу.

Нині справа щодо костелу перебуває в обласному Господарському суді. Паралельно у Вищому господарському суді в Києві юридичний власник оскаржує судове рішення щодо накладення арешту на будівлю.

Отож поки дніпропетровські католики свої щоденні богослужіння провадять у невеличкій капличці, облаштованій зі звичайної хати. Керівники громади мають надію, що справа може бути розв’язана в судовому порядку за кілька місяців. Є й інший варіант: міська влада пропонує власникам будівлі віддати храм католикам в обмін на земельну ділянку в центрі міста.
XS
SM
MD
LG