Доступність посилання

ТОП новини

85 років від утворення СРСР


Віталій Пономарьов Київ, 28 грудня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – У величезній державі під назвою «Союз Радянських Соціалістичних Республік» мешканці Наддніпрянщини прожили майже 69 років, галичани – 52, а закарпатці – 46 років. Радянський Союз був створений 85 років тому і припинив своє існування рівно за 4 дні до 69-ї річниці від утворення.

Після жовтневого перевороту 1917 року більшовики упродовж чотирьох років завоювали території незалежних України, Білорусі, Грузії, Азербайджану, Вірменії і Туркестану та створили там радянські республіки. Влітку 1922 року керівники Російської компартії вирішили оформити відносини між республіками у вигляді державного союзу, центром якого мала стати Росія.

Союз Радянських Соціалістичних Республік був створений 30 грудня 1922 року у Москві на Першому всесоюзному з’їзді Рад за участі делегацій Російської і Закавказької федерацій та Української і Білоруської радянських республік.

Про мету Союзу нарком Росії у справах національностей Йосиф Сталін висловився так:

«Нова Росія перетворила червоний стяг із прапора партійного на прапор державний і зібрала навколо цього прапора народи радянських республік для того, щоб об’єднати їх в одну державу, в Союз Радянських Соціалістичних Республік – прообраз прийдешньої Світової Радянської Соціалістичної Республіки».

З’їзд ухвалив «в основному» тексти Декларації про утворення Союзу та Союзний договір, однак остаточно вони ніколи не були затверджені. 26-та стаття Договору проголошувала право кожної республіки на вихід із Союзу. Політичну єдність Союзу забезпечувала Російська (згодом всесоюзна) компартія, а економіку кожної з республік контролювали центральні відомства.

Проіснувавши майже 69 років, Радянський Союз почав розпадатися на незалежні держави. 8 грудня 1991 року лідери Росії, України та Білорусі заявили у Біловезькій пущі про те, що Союз уже не є суб’єктом міжнародного права. А 26 грудня одна з двох палат Верховної Ради СРСР – Рада Республік – ухвалила Декларацію про припинення існування Радянського Союзу.
XS
SM
MD
LG