Доступність посилання

ТОП новини

Закарпатські ялинки хочуть таврувати, аби перешкодити браконьєрам


Надія Петрів Ужгород, 28 грудня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – 49 з половиною тисяч – такий ліміт встановлено на Закарпатті на вирубку новорічних ялинок. Лісівники запевняють, вирубують їх лише на відповідних плантаціях, а також на місцях необхідного прочищення лісу. Також створять спеціальні мобільні бригади, аби попереджати браконьєрство.

Напередодні цьогорічних новорічно-різдвяних свят лісівники закликають громадян не завдавати шкоди природі несанкціонованою вирубкою – просити продавця показати дозвільні документи. А ще на дереві напевне буде спеціальне тавро – воно також свідчитиме про легітимність зеленої красуні, про те, що зрубана вона виключно до свята. Такі ялинки вирубують у спеціально відведених місцях.

Заступник начальника управління лісового господарства й мисливства у Закарпатській області Ігор Коцур розповів: «В основному новорічні ялинки будуть заготовляти із спеціальних плантацій: на трасах нафтопроводів, газопроводів продуктопроводів, ліній електропередач, і від ліній догляду, основною метою яких є зрідження ялино-ялицевих насаджень».

«Ми залучаємо спецпідрозділ «Беркут»

Лісівники говорять, що ялинки продають за ціною 10 гривень за один погонний метра, але на ринках на зелених деревцях накручують шалені гроші. Ринкова вартість новорічної красуні в Ужгороді подекуди сягає 50 – 70 гривень. Заробити такі «дармові» гроші мріють і жителі сіл, що межують з лісовим фондом. Штрафів майже не бояться: якщо впіймають, доведеться заплатити від 40 до 170 гривень. Якщо не впіймають – заробітки будуть вдесятеро більшими. Але система відшкодування збитків ялинку вже не врятує. Тим більше, коли йдеться про рідкісний вид. Тому з браконьєрством лісівники борються по-своєму.

Ігор Коцур: «Ми залучаємо спецпідрозділ «Беркут». У кожному районі є штаб, розставлені пости. Спільно з беркутівцями виїжджаємо й проводимо рейди, під час яких затримуємо людей, які незаконно вирубують ялинки».

Живу чи синтетичну?

Закарпатці, яких лісівники й екологи щороку закликають оберігати ліс й не купувати браконьєрські ялинки, розходяться в поглядах на проблему:

– Я не купую, бо поважаю хащу. Два роки тому купив синтетичну ялинку, її навіть не розбираю, лише вішаю іграшки напередодні нового року.

– Я щороку купую додому живу ялинку, насамперед для дітей. Це свято, це й запах, який наповнює хату, одразу згадується дитинство, подарунки, Дід Мороз… Думаю, штучною ялинкою все це не замінити.


Два роки тому в області спробували було втілити ідею реалізації ялинок у горщиках, як це практикують у багатьох західних країнах. Весною такі зелені дерева можна висадити у ґрунт – в результаті довкілля не постраждає від вирубування. Але цей проект, нарікають екологи, не знайшов підтримки у влади та місцевого лісництва.
XS
SM
MD
LG