Доступність посилання

ТОП новини

70 років від народження Василя Стуса


Віталій Пономарьов Київ, 7 січня 2008 (RadioSvoboda.Ua) – «Вдатися до втечі? // Стежину власну поспіхом згорнуть? // Ні. Вистояти. Вистояти. Ні. // Стояти. Тільки тут. У цьому полі», – так Василь Стус наголо­шу­вав на самоцінності будь-якого протистояння злу. «Ан­тира­дян­сь­ка діяль­ність», за яку Стус був засуджений до 23 років ув’язнення та заслан­ня, поля­гала у читанні ним забороненої літератури і публікації влас­них вір­шів за кордоном. Вчора поетові мало би виповнитися 70 років, але він заги­нув 47-літнім.


Василь Стус народився у селі Рахнівці на Вінничині 6 січня 1938 року. Після закінчення Педагогічного інституту у місті Сталіно (нині – Донецьк) він учителював, працював на шахті і в редакції газети.

4 вересня 1965 року у київському кінотеатрі «Укра­ї­на» Стус взяв участь в акції протесту проти ареш­тів українських інтелігентів і за це був виключений з аспіран­ту­ри Інс­ти­туту літератури. А у січні 1972 року він сам був заарештований і за читання за­бороненої літератури та видання у Брюсселі книги своїх віршів засудже­ний до 5 років ув’язнення та 3 років заслання. У мордов­ських концтаборах поет теж писав вірші та перекладав Бодлера, Ґете, Кіплінґа, Ріль­ке, і на­глядачі конфіскували в нього загалом близько 600 віршів. У та­борі Стус відмовився від радянського громадянства.

«Не побиваюсь за минулим, побитим шашіллю зневір. Високі думи промайнули, у потаймиру – водовир стражденних літ. Нехай. Не плачу. Не побиваюсь. Задарма».

Повернувшись до Києва із заслання у Магаданській об­ласті, Стус вступив до Української Гельсінкської Групи. А вже через 8 мі­ся­ців він був заарештований удруге і як особливо небезпечний рецидивіст за­су­джений до 10 років концтабору і 5 років заслання. У січні 1982 року за передачу на волю зошита із своїми віршами поет був на рік ув’язнений в одиночній камері. 28 серпня 1985 року, протестуючи проти сваволі наглядачів, Василь Стус оголосив без­строкове сухе голодування. У ніч на 4 вересня поет був знайдений мер­т­вим у карцері Кучинського табору особливого режиму Пермської області Ро­сії.
XS
SM
MD
LG