Доступність посилання

ТОП новини

Кандидати на посаду президента США змагаються у штаті Нью-Гемпшир


Мар’яна Драч Прага, 8 січня 2008 (RadioSvoboda.Ua) – Сьогодні важливий день в американській передвиборній кампанії. Демократи і республіканці обирають свого кандидата на внутрішньопартійних виборах у штаті Нью-Гемпшир. Сенатор Гілларі Клінтон намагається оговтатися від третього місця на нещодавніх попередніх виборах у штаті Айова. Якщо афроамериканець Барак Обама знову переможе, то це може поставити під серйозний удар політичну кар‘єру колишньої першої леді.

Барак Обама та Гілларі Клінтон під час прес-конференції у Вашигтоні, 1 лютого 2007 р.
(epa)
Так не мало бути. Місяцями преса та політичний істеблішмент ставився до неї як до фактичного кандидата у президенти від Демократичної партії, який має здобути контроль над Білим Домом після 8 років правління республіканців. Але в понеділок, коли виборець запитав у Гілларі Клінтон, як вона справляється зі стресом під час кампанії, її очі наповнилися сльозами, а голос почав дрижати.

Гілларі Клінтон: «Дехто гадає, що вибори — це гра, хто веде перед чи програє. Йдеться про нашу країну, про майбутнє наших дітей. Ви знаєте, дехто з нас на це йде і робить це, незважаючи на труднощі».

Водночас, в іншому маленькому містечку Барак Обама звертається до великої групи своїх прихильників. Він, на противагу Клінтон, сповнений оптимізму.

«Зміна» – найпопулярніше слово у політичних промовах

Незважаючи на те, що Обама — новачок у політиці (йому 47 років, з яких лише три роки він провів у кріслі сенатора), його виступи збирають тисячі людей. Серед них Бетсі Еллен, яка дві години простояла в черзі, щоб на власні очі почути майбутнього президента, а в цьому вона впевнена.

Бетсі Еллен: «Він уперше говорив про речі, про які ніхто інший не каже. Наприклад, ми хочемо об‘єднати країну; ми не сині штати чи червоні, ми Сполучені Штати».

З більшості питань пані Клінтон має схожі погляди з Обамою, але їй закидають, що вона є частиною вашингтонського істеблішменту і зацікавлена у збереженні статусу кво. «Зміна» – найпопулярніше слово у політичних промовах, адже вперше за 80 років за Білий Дім не змагається ніхто з чинних президентів чи віце-президентів Сполучених Штатів.

Не оминули потрясіння й табір республіканців

Виборці з Республіканської партії тепло зустрічають колишнього губернатора штату Арканзас Майка Гакабі. Минулого тижня на партійних виборах у штаті Айова він несподівано переміг колишнього губернатора штату Массачусетс Мітта Ромні. Коли Гакабі прямує до ресторану на зустріч з виборцями, то має таємну зброю: за нього агітуватиме голлівудський актор Чак Норріс. Втім, напередодні виборів у штаті Нью-Гемпшир в опитуваннях громадської думки лідирує сенатор Джон Маккейн, ветеран та прихильник війни в Іраку.

Дорога до Білого Дому ще далека. Вибори у США відбудуться у листопаді, а партії остаточно визначаться зі своїми кандидатами влітку. Увагу ж до нинішнього голосування у штаті Нью-Гемпшир пояснюють тим, що його результати традиційно мають великий психологічний вплив на американських виборців. Часто кажуть: «Хто здобув Нью-Гемпшир, той здобуде і Білий Дім». Хоча, як і з будь-яким правилом, тут є винятки. Так, наприклад, Білл Клінтон після поразки в цьому штаті таки став президентом, і про це нині нагадує собі його дружина Гілларі, яка за останніми опитуваннями, програє у Нью-Гемпширі. Голосування має закінчитися о третій години ночі за київським часом.
XS
SM
MD
LG