Доступність посилання

ТОП новини

Знайти героя. Кого відзначають цим званням в Україні на державному рівні?


Олександр Лащенко, Надія Шерстюк Київ. 11 січня 2008 (RadioSvoboda.Ua) - Депутати Івано-Франківської обласної ради звернулися до Президента Ющенка з проханням присвоїти (посмертно) звання Героя України Степану Бандері – «за видатні державні заслуги і з нагоди сторіччя від дня народження». За якими критеріями визначають державних героїв? Скільки людей мають нині це звання? І кого вважають своїми героями прості українці?

ГЛАС НАРОДУ:
Кого б ви назвали Героєм України?
Наталя, студентка:
- Мабуть, Сковороду. Тому що він своїми думками випереджав сучасників. Ми женемося за західним досвідом, а спершу треба вивчити своє. Із сучасників українських – не можу назвати.
Віталій, пенсіонер:
- Ну я – найперший! Жінка моя –друга! А так, можливо, наші спортсмени, що прославляють націю.
Валентина Олексіївна, пенсіонерка:
- Шевченко,батько наш. Або Леся Українка.
Валерій, вчитель:
- Тарас Шевченко – він найперший Герой України, тому що його весь світ знає.
Олена, аспірант:
- Космонавт Леонід Каденюк. У нього професія мужня, потрібна. І ще дуже поважаю Михайла Грушевського.


194 політичних, громадських, культурних та наукових діячів мають нині звання Героя України, 23 нагороджені посмертно. Степан Бандера, вважають його земляки, івано-франківські депутати, має повне право поповнити лави героїв української держави, за незалежність якої він боровся протягом свого життя. Докладніше про ініціативу Івано-Франківської облради — кореспондентка Радіо Свобода Галина Добош.

Орден «Герой України»
«У 100-річчя від дня народження Степана Бандери необхідне його визнання на державному рівні, переконує перший заступник голови Івано-Франківської обласної ради Зиновій Береговський: «Степан Бандера є символом українського народу. Довгі роки, коли Україна була у складі Радянського Союзу, ідеологія тієї держави спрямовувала людей, що він ворог. І взагалі мешканців Західної України називали бандерівцями. Незалежність України дала можливість відновити історичну справедливість». Степан Бандера – уродженець Івано-Франківщини. У селі Старий Угринів Калушського району 16 років діє історико-меморіальний музей ідеолога українського національного руху, голови Проводу ОУН. Саме в цьому селі ще 1990 року встановили пам’ятник Степану Бандері. Невідомі особи двічі підривали його. Депутати облради звернулися до депутатів Верховної Ради України із запитом про відновлення слідства у цій справі».

Перш, ніж глава держави підпише указ про присвоєння звання Героя України тій чи іншій людині, кандидатуру розглядає Комісія державних нагород і геральдики Секретаріату Президента, розповідає Віктор Бузало, заступник керівника цієї комісії:

«Подання розглядає комісія. Відбувається таємне або відкрите голосування, роблять висновок. А потім виносять на розгляд Президента. З 23-го серпня 1998-го року це звання спочатку було встановлене як відзнака, а потім законом – як державна нагорода».

«ВІДЧУВАТИ СЕБЕ ГЕРОЄМ НЕ МОЖНА»

Ада Роговцева шістдесят сьома у списку героїв України. Але при цьому актриса запевняє, що її душу гріє не гордість від високого державного звання, а любов глядачів. Головна чеснота достойників — скромність, вважає Ада Роговцева.

«Відчувати себе героєм не можна. А людських якостей нагорода не змінює. Якщо той, хто володіє нагородою, має такі риси, як, наприклад, заздрість, жадоба, прагнення наживи, у нього треба відбирати зірку».

Зі свого боку, народний депутат фракції Партії регіонів Тетяна Засуха, навпаки, пишається тим, що у 2003 році одержала орден держави:

«Треба просто приїхати у село, подивитися, і стане зрозумілим, що ці люди зробили разом зі мною, щоб стати Героєм України. До речі, у нас у 1996-му році були найвищі показники з вирощування цукрових буряків».

ГЕРОЙ ТОЙ, ХТО РИЗИКУВАВ ЖИТТЯМ

Левко Лук’яненко
(RadioSvoboda.Ua)
Політв’язень Левко Лук’яненко відсидів у радянських таборах і в’язницях близько тридцяти років і, зокрема, 72 дні у камері смертників, виборюючи незалежність України. Званням Героя його нагородили у 2005-му. Левко Лук’яненко:

«Загалом, на мою думку, наш шановний Президент дещо знизив рейтинг цього звання. Адже героїзм пов’язаний із ризиком для життя. Якщо такого ризику не було, за що присвоювати звання?»

Держава має право нагороджувати тих, хто їй подобається, і орденами, і званнями. Інша справа, що через це сито проскакують часом не ті, хто вартий, іронізує письменник та видавець Дмитро Капранов. Зрештою, вважає він, у будь-якої людини є право відмовитися від відзнаки, якщо не подобається сусідство з іншими нагородженими.

«У часи соціалізму Героїв Радянського Союзу пускали без черги, а зараз у цьому сенсі кепсько, бо черг немає. Але все-таки певний статус надається. І у нас останнім часом не було жодного випадку, коли б хтось щось не прийняв».

Аудіозапис програми. Перша частина:

Аудіозапис програми. Друга частина:
XS
SM
MD
LG