Доступність посилання

ТОП новини

Польща та Чехія об’єднують зусилля в переговорах зі США щодо ПРО


Василь Зілгалов Прага, 11 січня 2008 (RadioSvoboda.Ua) – Глави урядів Польщі та Чехії у четвер домовилися у Празі координувати свої зусилля в переговорах зі Сполученими Штатами Америки у зв’язку з проханням США розмістити елементи ПРО на території цих країн. Польський прем’єр Дональд Туск вважає, що змінивши стратегію, дві країни забезпечать собі сильніші позиції на переговорах у Вашинґтоні наступного тижня, а також це зніме напругу в стосунках з Росією.

Під час переговорів минулого четверга у Празі зі своїм чеським колегою Міреком Тополанеком польський прем’єр-міністр Дональд Туск заявив, що обидві країни бажають «координувати кроки і дії в процесі переговорів.

Дональд Туск: «В якійсь мірі це співініціатива і з боку чеської сторони. Щоб ми узгоджували, і Чехія, і Польща мають отримати якнайвигідніші умови для розміщення (ПРО). Обидві сторони, і чеська, і польська, не мають намірів ані гальмувати, ані прискорювати цих переговорів. Тверда впевненість, що стосується розміщення ПРО, є, мабуть, найголовнішою для обох наших країн».

Зі свого боку чеський прем’єр-міністр Мірек Топланек погодився з польським колегою: «Маємо перед собою цілу низку умов. Вони, у якійсь мірі подібні, особливо, у правовій площині. Тож для цього корисно консультуватися. Ми попереджаємо, і кажемо це з самого початку, що надаємо у цій справі перевагу якості перед швидкістю».

Варшава висунула Вашингтонові низку нових умов

Експерти відзначають, що нова польська влада висунула низку нових умов, на яких Польща погодилася б на розміщення США 10 ракет-перехоплювачів на своїй території. Йдеться про те, що Вашинґтон має не лише заплатити за створення і захист цієї системи, а також модернізувати польську систему ПРО за рахунок американських ракет «Петріот».

Директор лондонського агентства Центру європейських реформ Томаш Валашек вважає, що «Польща хотіла б отримати гарантії безпеки від США, оскільки не впевнена, що такі гарантії дасть їй НАТО».

Міністр закордонних справ Польщі Радек Сікорський сказав напередодні, що Польща навряд чи завершить ці переговори до президентських виборів у США. Та й демократи в Конгресі США поставили під сумнів розгортання такої системи. Нова тактика Дональда Туска, як зауважують експерти, направлена і на те, щоб повернутися в бік Росії. Паралельно, у Варшаві відбуваються переговори з російським заступником міністра закордонних справ Сєрґєєм Кісляком.

Матеріали до теми:

• Чи потрібна Європі нова протиракетна оборона? • ПРОрив чи ПРОвал? США та Росія не домовилися про розміщення систем ПРО в Польщі та Чехії
XS
SM
MD
LG