Доступність посилання

ТОП новини

Рада Безпеки ООН і проблема Косова


Юрій Дулерайн Нью-Йорк, 16 січня 2008 (RadioSvoboda.Ua) – Сьогодні у штаб-квартирі ООН у Нью-Йорку Рада Безпеки проводить засідання, присвячене проблемі Косова – сербської провінції, яка прагне відокремитися й проголосити незалежність.


Проблема Косова настільки складна й делікатна, що знадобилося провести спеціальні приватні консультації Ради Безпеки з метою домовитися не те, що про зміст, а бодай про формат проведення засідання. Нарада ця відбулася за зачиненими дверима у вівторок. Ні офіційної заяви, ні прес-релізу не було. Сьогоднішнє засідання Ради Безпеки присвячене не подальшій долі Косова, а діяльності місії ООН у тій сербській провінції.

Про місію ООН в Косові: за і проти

Рада Безпеки має розглянути звіт, підготований генеральним секретарем ООН Пан-Гі-Муном та Йоакимом Рюкером, шефом так званої Проміжної адміністративної місії ООН у Косові. Ця місія, разом з Європейським Союзом і НАТО, займається підготовкою місцевої поліції та іншими адмінстративними питаннями. Рада Безпеки має вирішити чи варто продовжувати діяльність місії і якщо так, то на який термін.

Хоча Рада Безпеки у даному випадку проводить рутинне засідання і не має наміру розглядати політичне майбутнє контроверсійної території, лідери Сербії та Косова просили дозволити їм завернутися до членів Ради.

Сербія: представники Косова – лише члени місії ООН

Президент Сербії Борис Тадіч у листі до Ради Безпеки наполягав на праві «брати участь у дискусії». Він також вимагав, щоб представникам Косова дозволили звертатися до Ради Безпеки не як офіційним особам провінції, а як членам місії ООН у Косові. Зі свого боку, Хашим Тачі, прем’єр-міністр уряду Косова, заявив, що хотів би ознайомити Раду Безпеки з поглядами населення Косова, де більшість, як відомо, становлять албанці.

Щодо Ради Безпеки, то вона розділилася на два табори. Європейські держави і Сполучені Штати виступають за визнання незалежності Косова, у той час, як Росія і Китай проти. Російський дипломат Александр Боцан-Харченко попередив міжнародну спільноту, що Росія твердо вирішила скористатися зі свого права вето, щоб заблокувати будь-яку резолюцію Ради Безпеки про визнання незалежності сербської провінції.
XS
SM
MD
LG